Rozbiórka budynku – kiedy wymaga zezwolenia, zaś kiedy nie

Większość małych budowli – poniżej ośmiu metrów – możesz rozebrać bez nieodzowności uzyskania zezwolenia na rozbiórkę, wówczas starcza jedynie zgłoszenie faktu prowadzenia robót.
Lecz w poniektórych wypadkach przymuszeni będziemy uzyskać zezwolenie.

wyburzenia wrocław

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Dom w amarantusach

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Kiedy możesz rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich wypadkach powinniśmy postarać się o pozwolenie, a w których wystarczy zgłoszenie komunikujące właściwe organy o chęci demontażu? Demontaże domu bez otrzymania wcześniejszego pozwolenia można dokonać w przypadku budynków, które nie są wpisane do rejestru zabytków a także nie są objęte osłoną konserwatorską i do tego ich wielkość nie przekracza ośmiu metrów i odległość od krawędzi parceli do domu jest nie mniejsza aniżeli połowa wielkości obiektu. Demontaż bez zezwolenia możliwy będzie też w przypadku tych obiektów, co do których nie ma konieczności otrzymania zezwolenia na budowę – pod warunkiem, że nie są one wpisane do indeksu zabytków ani objęte ochroną konserwatorską.

Jeżeli czujesz, że powyższa porada może okazać się Twoim zdaniem za skąpa, to zamieszczony poniżej post na pewno przypadnie Ci do gustu. Kliknij i sprawdź.

By dokonać rozbiórki takich budynków trzeba wpierw zgłosić chęć demontażu odpowiednim organom. Zgłoszenie owo powinno zawierać wiadomość o zakresie i sposobie planowanych robót. Niekiedy zdarza się, iż organy mogą narzucić na właściciela obowiązek otrzymania pozwolenia na wyburzenia Wrocław nawet w razie obiektów, jakie spełniają wszelkie wyżej opisane warunki.

Rozbiórka obiektu – kiedy niezbędne jest zezwolenie? Zezwolenie na rozbiórkę należy otrzymać wtenczas, gdy budynek ma powyżej ośmiu metrów, stoi w odległości mniejszej niż połowa swej wysokości od granicy parceli, jest wpisany na listę antyków czy podlega ochronie konserwatorskiej.

W pozostałych sytuacjach konieczność uzyskania zezwolenia na wyburzenia Śląsk może pojawić się tylko wtedy, kiedy rozbiórka domów wpłynąć może na pogorszenie warunków sanitarnych lub kiedy rozbiórka wymaga zachowania warunków, od których może być uzależnione przeprowadzenie robót.