Izolowanie fundamentu – czyli, w jaki sposób zachować ciepełko oraz ochronić przed wilgocią swój własny dom

Izolowanie fundamentów bywa doskonałym wyjściem kiedy pragniemy zachować wewnątrz budynku ciepło, lub po ochraniać je przez wilgocią – najbardziej często jednakże ową izolację zakładamy, by pozyskać obydwa te efekty.

Istnieją niewiarygodnie przeróżne materiały, dzięki którym to zrealizujemy obydwa cele, albo jedynie jeden – wszystko bywa zależne jedynie od nas samych. Wewnątrz dzisiejszym tekście postaramy się wydziergać kilka słówek o wspomnianych materiałach oraz w jakich lokalizacjach je zamieścić, by dały nam jak najlepszy efekt!
Jeżeli chodzi o izolacje fundamentu pod względem ciepełka, no to jesteśmy zmuszeni bez wątpienia skupić się na terytorium samiutkiej płytki betonowej oraz jej krawędzi – czynimy to po to, by odseparować samiutki budynek od mroźnego gruntu, co daje nam pewność (jednak wyłącznie, jeżeli dobrze obłożymy owe rejony), że ciepło z wnętrza naszego domku nie będzie ulatywać do wnętrza ziemi, jedynie pozostanie wewnątrz. Co do samej kwestii ochraniania przeciwko wilgocią, to dobre bywają do tej rzeczy grube hydroizolacyjne folie rodzaju polietylenowego, albo tak zwane „membrany EPDM”. Wspaniale położone, okazują się niezastąpionym metodą na zatrzymanie szczelności przeciwko wilgoci. Jeżeli chodzi o samiutki materiał (najwspanialej dla pozyskania obu efektów), to dobrze jest zwrócić spojrzenie na materiały o wielkiej odporności na ściskanie, oraz takie, które wyszczególniają się tak nazywaną „malutką nasiąkliwością”.

Pośród najbardziej często rekomendowanych materiałów o tych właściwościach, znajdziemy styropian typu „EPS 200”, czy tak nazywany polistyren ekstrudowany a także polistyren rodzaju „XPS”, nie napomykając już o kruszywie ze szkła piankowego.