Czy odgromnik jest zawsze nieodzowny?

Trafienie gromu w domek spowodować może pożar lub uszkodzenie elektrycznej instalacji oraz urządzeń podłączonych pod prąd.
Warto więc ochronić się przed piorunem, choć w wypadku jednorodzinnych domów piorunochron nie zawsze będzie niezbędny.

piorunochron

Autor: UnderhillHouse
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko zależy od poziomu zagrożenia. Ten jednak powinien ocenić zawodowiec. Czy możemy ochronić dom przed gromem? Przed gromem – nie, lecz przed jego efektami – tak, choć i tutaj nie można mieć całkowitej pewności. Piorun to duże rozładowanie elektryczne o natężeniu prądu dosięgającym 100 000 A i temperaturze powietrza blisko 30 000°C.

Następna witryna, która posiada informacje na ten temat da Ci szansę, by poszerzyć wiedzę. To ważne, więc idź tu i znajdź dużo wątków.

Podczas takiego rozładowania przepływ elektrycznych ładunków będzie powyżej 1000 razy większy niż w domowej instalacji elektrycznej, dlatego jego efektów nie można przewidzieć ani powstrzymać. Pomimo to warto się zabezpieczać. Na ochronę przed piorunem winien składać się piorunochron, czyli instalacja odgromowa zewnętrzna oraz na dodatek wewnętrzne zabezpieczenia.

Odgromnik ma za zadanie przyjąć cios oraz bezpiecznie odprowadzić piorunowy prąd do ziemi. Funkcją znajdujących się w środku domu połączeń wyrównawczych a także aparatury będzie zaś osłona instalacji elektrycznej a także informatycznej oraz podłączonych do niej sprzętów elektronicznych przed przepięciami i łączeniowymi, jakie po uderzeniu pioruna powstać mogą w elektrycznej sieci zasilającej.

Trafienie pioruna w dom – więcej treści na ten temat – nie jest ogromnie prawdopodobne, z tej przyczyny większość domków jednorodzinnych nie musi mieć instalacji odgromowej. Nie wymagają jej przykładowo budynki ochraniane przez otoczenie innych o wiele większych budynków.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,