Ciepłomierz typu mechanicznego, a ultradźwiękowy – porównanie obu rodzai

Na naszym polskim rynku istnieje bardzo sporo firm, oferujących bardzo przeróżne rodzaje ciepłomierzy. Pomimo, iż zadanie mają identycznie takie samo, oddziałują one w różny sposób.

My dzisiaj po opowiadamy o ich dwóch odmianach: ciepłomierzach mechanicznych i typu ultradźwiękowego – porównując je pomiędzy sobą wedle ich działania.

ciepłomierz

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
W naszych teraz obecnych czasach ciepłomierz bywa elementem w pełni obowiązkowym w każdym mieszkaniu, w którym to istnieje centralne ogrzewanie. Zadaniem ciepłomierza bywa to, co wskazuje sama jego nazwa – mierzyć dany przepływ ciepła, które poprzez niego „przepływa” (z tego powodu wszelkie ciepłomierze są nakładane na kaloryfery), by w późniejszym terminie (po określonym z góry czasie) podać sam wynik takiego typu pomiaru, który to będzie stanowił samą podstawę do ostatecznego rozliczenia między odbiorcą (czyli nami), a naszym dostawcą ciepła. Jak to wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje kilka rodzai takich ciepłomierzy, my dzisiaj jednakże skupimy się tylko na jego dwójce rodzajów. Ciepłomierze (więcej dowiesz się na tej stronie) typu mechanicznego w rzeczywistości były wykorzystywane bardzo długi czas na naszych własnych kaloryferach – mają one w posiadaniu elementy w pełni ruchome, które to włączają się w czasie, kiedy poprzez nasz kaloryfer przepływa woda. Bywa to znak, iż rozpoczyna się już okres „grzania”.

Jeżeli chodzi zaś o same ciepłomierze ultradźwiękowe, no to w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie posiadają w ogóle żadnych elementów ruchomych – posiadają za to dwie głowice ultradźwiękowe, które to przesyłają dwa rodzaje sygnałów: do wnętrza kaloryfera (idące zgodnie z przepływem wody), oraz na zewnątrz. Dobrze mieć świadomość, że z uwagi na samą konstrukcję obydwu ciepłomierzy, mechaniczne prościej sfabrykować, co dość często czynili nawet i ci zakładający je!

Categories: Rola budowlańca

Tags: , , ,