Wilgoć drewna i sposoby jej badania

Drewno jest tworzywem higroskopijnym oraz anizotropowym. Stąd jego właściwości mechaniczne zależne będą od kształtowania się jego wilgoci.
W każdym użyciu drewna musi przestrzegana być reguła utrzymania stałej wymaganej technicznej wilgoci, równoważnej przy której nie zmienia one własnych kształtów.

Aby jednakże spożytkować drewno w sposób optymalny pod względem technicznym, powinno się dbać o jego wilgoć a to można czynić wyłącznie poprzez dokładne sprawdzanie jego wilgotności.

Jeśli chcesz być na bieżąco w tym wątku, to spodoba Ci się aktualna treść (https://webelektron.pl/ciecie-laserem-zielona-gora/). Znajdziesz ją pod zaznaczonym tu linkiem. A jeżeli będziesz posiadał wątpliwości, z przyjemnością na nie zareagujemy!

Badanie wilgoci drewna możesz dokonywać na wiele sposobów. Pierwszą ze strategii jest nadzwyczaj dogłębna oraz wykorzystywana w warunkach zakładowego laboratorium oraz suszarniach do drewna. Zaś druga elektrometryczna jest stosunkowo praktyczna oraz wykorzystywana wszędzie a szczególnie w warsztatach przerobu drewna na drzewnych składach w dużych oraz małych zakładach rzemieślniczych.

gruz

Autor: jean-louis Zimmermann
Źródło: http://www.flickr.com
Salon w stylu nowoczesnym

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Strategia suszarkowo-wagowa polega na zaczerpnięciu próbki o wielkościach 2x2x2 cm z Wnętrza analizowanej deski albo elementu. Następnie dopełnia się ich ważenia z czułością do 0,01g. Zważone próbki lokuje się w suszarce elektrycznej – laboratoryjnej, wyekwipowanej w termoregulację, jaka utrzymuje temperaturę na wymaganym pułapie z precyzją do +/- 5 °C. Wilgotność drewna (Wo) oblicza się z czułością do 0,5%.

Zaintrygowany? To dla nas rewelacyjna wiadomość. Więc kliknij tu partner nieruchomości toruń i oglądaj nawet bez końca następne rzetelne posty.

Oprócz tego zawsze możesz wykorzystać tak zwany miernik wilgotności drewna. Jest na rynku ciąg rodzai wilgotnościomierzy.

Do łatwych w obsłudze należy higrometr D-3, który dokonuje pomiaru wilgoci drewna od 6% do 30% wilgotności bezwzględnej. Praktyka przekonuje, iż bez takowych przyrządów nie możemy w sposób ścisły dokonywać jakiejkolwiek wytwórczości drzewnej.