Jak samodzielnie pomalować ściany i sufit?

Czujesz, iż nadszedł czas na odmianę aktualnego koloru w pokoju? Nabądź farbę, kuwetę oraz kilka innych drobiazgów i w weekend przeistocz swoją sypialnię.
Malowanie ścian i sufitu to nie jest trudne zadanie.

Ściany we wnętrzach przeważnie maluje się dyspersyjnymi farbami akrylowymi, często tiksotropowymi, czyli lepkimi niczym budyń, dzięki temu nie kapią z wałka. Poniektóre akrylowe farby są przeznaczone celowo do malowania sufitów. Są matowe, mają zdolność rozpraszania świetlnych refleksów. Wysychają wolno, dlatego na suficie nie zostaną zaschnięte pasma. Kiedy ściana jest pobrudzona, lepiej użyć lateksowej farby, bowiem ma ona ogromniejszą siłę krycia.
drzwi - wizja

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
śćiana

Autor: sarae
Źródło: www.flickr.com
Prace zaczynamy od ochrony podłogi. Blisko ścian przyklejamy malarską taśmę, lecz tylko połową jej szerokości. Malarską folię rozkładamy na podłodze i doklejamy ją do taśmy. Używamy grubej folii, by nie podarła się, gdy będziemy po niej chodzili. Po zagruntowaniu powierzchni zabieramy się do dzieła. Zawsze zaczyna się od sufitu. Mieszamy farbę oraz nalewamy ją do kuwety. Rozpoczynamy malowanie sufitu, przesuwając wałek równoległymi pasami. Pasy muszą na zachodzić na siebie. Następną warstwę farby nanosimy w kierunku przeciwnym niż pierwszą. Nim sufit zdąży wyschnąć, możemy rozpocząć malowanie ściany, które rozpoczynamy od wewnętrznych narożników. Możesz do tego użyć wałka okrągłego.

Możliwe niedociągnięcia zamalujmy niedużym pędzelkiem. Jeśli na ściany kładziemy inny kolor niż na sufit, do naroży wybieramy specjalny wałek z krągłą odchylaną klapą. Pozwoli on otrzymać nienagannie równe odcięcie barw.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , , ,