Jak kupić dom na wtórnym rynku, ażeby remont nie okazał się zmorą

Zakup domku na rynku wtórnym to zawsze wielka niewiadoma. Nawet jeżeli oferta jest wymarzona, to może się okazać, że odnowienie domku będzie koszmarem i pochłonie olbrzymie środki.
Z tej przyczyny nim parafujesz umowę, powinieneś skontrolować stan techniczny domu.

opłaty

Autor: sailn1
Źródło: http://www.flickr.com
Co powinniśmy sprawdzić? Od czego zacząć? Odpowiedzialność jest duża.

Jeżeli zaciekawił Cię ten tekst, sprawdź ten link – to naprawdę świetne opracowanie tej kwestii. Obowiązkowo to przeczytaj!

Jeśli zdecydujemy się nabyć dom, w którym później ujawnią się ukryte wady lub nie spostrzeżemy ich na czas, czekają nas niemałe wydatki. Poprośmy posiadacza budynku, aby pokazał projekt budynku.

Jeśli chciałbyś przekazać komuś dane na omawiany wątek, to wejdź na link i poczytaj więcej odnoszące się do tego problemu – na pewno go zainteresują.

Na jego podstawie możesz zidentyfikować, jakiego rodzaju wykorzystano rozwiązania konstrukcyjne (mury, dach) i materiały. Jeśli chodzi o nowsze domy nie powinno być kłopotu ze znalezieniem projektu, gorzej może być ze starszymi domami. Z drugiej natomiast strony specyfikacja nie zaświadcza o tym, iż budynek był wykonany podług projektu.

domy
W następnej kolejności analizujemy, czy konstrukcja jest w odpowiednim stanie. Poszukujemy pęknięć oraz rys. Tego rodzaju punktu sygnalizują, iż coś niedobrego dzieje się z murem a także z fundamentem. Co jest powodem pęknięcia ścian wewnętrznych albo zewnętrznych? Przyczyny mogą być przeróżne. Mogło do niego dojść w skutek nierównomiernego osiadania domu bądź uszkodzenia fundamentów. Jeśli na ścianie budynku jest kran, woda wpada do kratki odpływowej. Jeśli odpływ jest dziurawy, przez lata woda dostawała się pod budynek. To może wywołać upłynnienie się gruntu w owej części domu. Fundament utraci wtenczas nośność.

Gdy zrobimy takie odkrycie, nie wystarczy pobieżne przyjrzenie się budowli. Fachowiec musi dokładnie zbadać obszar defektów jak też sposób renowacji.