Kiedy do rozbiórki potrzebne jest pozwolenie, a kiedy wystarczy standardowe zgłoszenie? W jakich sytuacjach o tym pamiętać?

Możliwe, że będziemy mieć tego rodzaju sytuację, iż musimy usunąć wiekowy budynek z naszej działki. Taka rozbiórka będzie z pewnością wymagać załatwienia konkretnych formalności. Są jednakowoż różnorakie sytuacje, gdy więc wystarczy standardowe zgłoszenie, a w jakich sytuacjach obowiązkowe będzie pozwolenie na rozbiórkę?
Faktycznie wielkość oraz usytuowanie obiektu do rozbiórki, są decydujące co do rodzaju koniecznych formalności.

Powinniśmy o nich pamiętać, gdyż za ich niedopełnienie jesteśmy w stanie płacić grzywnę. Istnieją jednak sytuacje, kiedy możemy dokonać rozbiórki bez pozwolenia. Właściciel obiektów budowlanych może je rozebrać bez zgody urzędu, jak takie postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę i nie podlega ochronie jako zabytki. Pozwolenie na wyburzenia nie są konieczne w przypadku wolnostojącego parterowego gospodarczego budynku czy wiaty o powierzchni zabudowy, jaka nie jest większa niż 25 metrów kwadratowych.
Modne meble w domu

Autor: El gran sueño
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli budynek nie ma 8 metrów wysokości oraz jest zlokalizowany w nie mniejszej odległości od granicy działki niż połowa jej wysokości, jednocześnie tego typu budowa (sprawdź jakie produkty oferuje eogniwa.pl) nie jest zapisana do rejestru zabytków czy objęta ochroną konserwatorską, to rozbiórkę trzeba zgłosić w starostwie powiatowym. W tego rodzaju zgłoszeniu powinniśmy określić rodzaj, zakres oraz sposób przeprowadzania robót rozbiórkowych. Warto je zacząć dopiero po okresie 30 dni od doręczenia zgłoszenia, lecz jedynie pod warunkiem, iż urząd w takim okresie nie wyda decyzji o sprzeciwie. Niektóre wyburzenia – poprzednia strona – wymagają jednakże specjalnych pozwoleń. Tak jest w sytuacji rozbiórki parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy większej niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych albo nawet niewielkiego budynku mieszkalnego, jeśli są zlokalizowane za bardzo blisko granicy działki, czyli w odległości mniejszej od połowy ich wysokości.
Pozwolenie jest konieczne, jeżeli obiekt ma osiem metrów wysokości albo więcej, bez względu na odległość od granicy działki.

W takiej sytuacji w ofercie mamy firmy wyburzeniowe, które zajmują się specjalistycznym, zgodnym z prawem i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa wyburzaniem. Nie można wyburzać we własnym zakresie, trzeba wynająć taką firmę. Wtedy można być pewnym, iż rozbiórka odbędzie się bez zakłóceń.