Jak wyraz inteligencja zaprzestaje powoli odnosić się tylko do przedstawicieli gatunku homo sapiens

Inteligencja świadczy często o tym, czy dana osoba zrobi zawrotną karierę zawodową czy nie. Ludzie rozgarnięci lepiej sobie radzą w życiu i więcej zarabiają. Posiadaną przez nas inteligencję można podzielić na werbalną, mechaniczną czy matematyczną. Wspomniane słowo ostatnio znacznie poszerzyło swoje znaczenie. Odnosi się ono coraz powszechniej do tych przedmiotów, które powstają w niecodzienny sposób – jeszcze w fazie projektów, z inżynierami biologii molekularnej współpracują informatycy. W prawie taki sam sposób zostało ukute określenie znane tak przedstawicielom budownictwa, jak i informatyki, a mamy tutaj na myśli inteligentny budynek.

dom   zima

Autor: Braas
Źródło: Braas
Inżynierowie już w tej chwili poważnie myślą o wyprodukowaniu koszul nocnych, które zagwarantują odpowiednią temperaturę w trakcie snu lub o ekspresie do kawy, który zaparzy nam aromatyczny kubek kawy jeszcze zanim pojawimy się w kuchni. Te techniczne nowinki jeszcze nie trafiły do powszechnego użycia. Natomiast na wyciągnięcie dłoni jest już inteligentne ogrzewanie w mieszkaniu. Taki system samoczynnie podnosi temperaturę we wnętrzu, kiedy za okiennicami panuje 15-stopniowy mróz. A kiedy w maju robi się coraz przyjemniej, to też nie trzeba na własną rękę przykręcać grzejników. Na tym przykładzie nie kończą się możliwości jakie posiada XXI-wieczny inteligentny budynek.

Specjalnie obmyślane systemy chronią nasze domy przed włamywaczami i zawiadamiają policję, kiedy złodziej stłucze szybę w oknie. Coraz powszechniej jest również zakładany monitoring. Mają go już nie tylko duże i osiedlowe sklepy, ale również większość nowo wzniesionych wieżowców. Bardzo często wykorzystywane są również inne rozwiązania przeciwwłamaniowe, wpisujące się w filozofię inteligentnego budynku. Mamy tutaj na myśli symulację obecności domowników. Otóż, wyjeżdżamy na długo wyczekiwany urlop i zostawiamy mieszkanie nie tylko pod opieką sąsiadów, ale także mamy w domu(polecamy zawór zwrotny wentylacji) symulator, który będzie podczas naszej nieobecności załączał i gasił żarówki w kuchni, uruchamiał telewizor czy odtwarzał naszą ulubioną melodię.

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie ciekawy, to zobacz stronę, która także prezentuje pokrewne treści. One niewątpliwie również Cię zaintrygują.

Poza tym można jeszcze w tym miejscu wspomnieć o systemach pożarowych lub o systemie kontroli dostępu – drzwi metalowe mogą otworzyć tylko osoby upoważnione, noszące zawieszoną na szyi specjalną kartę chipową.

Inteligentny budynek staje się przykładem tego, jak można połączyć systemy informatyczne w jednym budynku. To bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku, kiedy mamy do czynienia z kilkunastopiętrowym kolosem. Zarządcy takiego bloku mogą sterować danymi systemami bez konieczności poruszania się po poszczególnych piętrach. Tego typu rozwiązanie oszczędza również czas, który można teraz przeznaczyć np. na bieżące naprawy.