Jak wyraz inteligencja zaprzestaje powoli odnosić się tylko do przedstawicieli gatunku homo sapiens

Inteligencja świadczy często o tym, czy dana osoba zrobi zawrotną karierę zawodową czy nie. Ludzie rozgarnięci lepiej sobie radzą w życiu i więcej zarabiają. Posiadaną przez nas inteligencję można podzielić na werbalną, mechaniczną czy matematyczną. Wspomniane słowo ostatnio znacznie poszerzyło swoje znaczenie. Odnosi się ono coraz powszechniej do tych przedmiotów, które powstają w niecodzienny sposób – jeszcze w fazie projektów, z inżynierami biologii molekularnej współpracują informatycy. W prawie taki sam sposób zostało ukute określenie znane tak przedstawicielom budownictwa, jak i informatyki, a mamy tutaj na myśli inteligentny budynek.

dom   zima

Autor: Braas
Źródło: Braas
Inżynierowie już w tej chwili poważnie myślą o wyprodukowaniu koszul nocnych, które zagwarantują odpowiednią temperaturę w trakcie snu lub o ekspresie do kawy, który zaparzy nam aromatyczny kubek kawy jeszcze zanim pojawimy się w kuchni. Te techniczne nowinki jeszcze nie trafiły do powszechnego użycia. Natomiast na wyciągnięcie dłoni jest już inteligentne ogrzewanie w mieszkaniu. Taki system samoczynnie podnosi temperaturę we wnętrzu, kiedy za okiennicami panuje 15-stopniowy mróz. A kiedy w maju robi się coraz przyjemniej, to też nie trzeba na własną rękę przykręcać grzejników. Na tym przykładzie nie kończą się możliwości jakie posiada XXI-wieczny inteligentny budynek.

Specjalnie obmyślane systemy chronią nasze domy przed włamywaczami i zawiadamiają policję, kiedy złodziej stłucze szybę w oknie. Coraz powszechniej jest również zakładany monitoring. Mają go już nie tylko duże i osiedlowe sklepy, ale również większość nowo wzniesionych wieżowców. Bardzo często wykorzystywane są również inne rozwiązania przeciwwłamaniowe, wpisujące się w filozofię inteligentnego budynku. Mamy tutaj na myśli symulację obecności domowników. Otóż, wyjeżdżamy na długo wyczekiwany urlop i zostawiamy mieszkanie nie tylko pod opieką sąsiadów, ale także mamy w domu(polecamy zawór zwrotny wentylacji) symulator, który będzie podczas naszej nieobecności załączał i gasił żarówki w kuchni, uruchamiał telewizor czy odtwarzał naszą ulubioną melodię. Poza tym można jeszcze w tym miejscu wspomnieć o systemach pożarowych lub o systemie kontroli dostępu – drzwi metalowe mogą otworzyć tylko osoby upoważnione, noszące zawieszoną na szyi specjalną kartę chipową.

Inteligentny budynek staje się przykładem tego, jak można połączyć systemy informatyczne w jednym budynku. To bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku, kiedy mamy do czynienia z kilkunastopiętrowym kolosem. Zarządcy takiego bloku mogą sterować danymi systemami bez konieczności poruszania się po poszczególnych piętrach. Tego typu rozwiązanie oszczędza również czas, który można teraz przeznaczyć np. na bieżące naprawy.