Czy należy zainstalować odgromnik?

Czy należy zainstalować odgromnik na domu? Należy o tym pomyśleć jako że w miejscu, w którym bije grom, napięcie może sięgać paruset milionów woltów. Siła takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów oraz może prędko spowodować pożar domu.

Jesień to dobry czas na zaplanowanie nowych alejek. Na zdjęciu nawierzchnia z kostki Romano w kolorze piaskowo beżowym

Autor: Libet
Źródło: Libet
Silne rozładowania elektryczne, które towarzyszą burzom, stanowią zagrożenie nie jedynie wówczas, gdy piorun trafi bezpośrednio w domek. Niszczącą siłę ma też wysokie napięcie indukowane przez rozładowania w instalacji elektrycznej i w metalowych fragmentach domu. Pomimo to wielu inwestorów prywatnych, inspirując się niewłaściwie pojętą oszczędnością, frapuje się nad tym, czy w nowo budowanym domu zainstalować piorunochron.
obrazeczek - czas

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmyślając o bezpieczeństwie swojego domku, nie warto kierować się jedynie przepisami . Ważny będzie też rozsądek. Jeżeli domek stoi samotnie, z dala od innych zabudowań jak też wysokich drzew, wtenczas bez względu na postulowania formalnej natury warto go wyekwipować w odgromnik. W stosunku do ceny całego domku nie będzie to wielki wydatek, natomiast daje bezcenne wrażenie bezpieczeństwa, jeżeli zbliża się burza z piorunami. Jeżeli olbrzymia energia, którą niesie z sobą trafienie pioruna, nie będzie prędko odprowadzona do gruntu, wszystko, co stanie jej na drodze, ulegnie zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu. Wyłącznie piorunochron będzie w stanie skutecznie ochronić dom przed niszczycielską siłą gigantycznego rozładowania elektrycznego.

Aby jednakże czuć się faktycznie bezpiecznie, nawet gdy niebo pokrywa się ciemnymi chmurami, powinno się ubezpieczyć domek a także zatroszczyć się, ażeby w warunkach ubezpieczenia znalazła się też ochrona przed konsekwencjami burzy.