Warto poznać rozróżnienie kruszywa do betonu

Kruszywa do betonu posiadają różnorakie pochodzenie

Jeśli chociaż trochę interesujemy się budową, jak i wszystkimi przedmiotami, które są w niej używane, to bez wątpienia doszliśmy już do tego, że przeróżne istnieją kruszywa do betonu.

kruszywa drogowe

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniają się one pochodzeniem, wielkością, a także składem mineralogicznym. Przeważnie są to kruszywa naturalne takie jak piasek czy żwir, które poddawane są wyłącznie obróbce mechanicznej. Czasem korzysta się także z kruszyw powstałych w rezultacie różnego rodzaju obróbek termicznych albo przez inną modyfikację, co nazywa się kruszywem pochodzenia sztucznego. To jakie kruszywo zostanie zastosowane na danej budowie (szczegóły w portalu http://cleo-polska.pl/s-144-zawiesia-pasowe-i-wezowe/) zależy od tego, do czego naprawdę pragniemy go użyć i na ile wytrzymała powinna okazać się konkretna konstrukcja.

Czasem wykorzystywane są odpady budowlane

Od czasu do czasu przy tworzeniu takiego kruszywa wykorzystywane są wcześniejsze odpady budowlane, które już się do niczego nie nadają, dlatego są oddawana obróbce i znowu wykorzystywane. Nie mniej bez względu na to, skąd jest dane kruszywo oraz do jakiej kategorii zalicza się, bardzo często sporą wagę odgrywa jego ścieralność.

Im będzie ono mocniej odporne na ścieranie się, szczególnie w przygotowanym już betonie, tym mocniej możemy być spokojni o wytrzymałość konkretnej budowli, co jest zwłaszcza istotne przy budowie (więcej w serwisie) mostów czy mieszkań, które na pewno muszą wiele przetrzymać. Na pewno warto tu zaznaczyć, że są specjalne spisy, które przedstawiają nam ścieralność takiego kruszywa, a dzięki którym idealnie mamy szansę powiedzieć co naprawdę musimy mieć (kliknij po więcej).

Osoby odpowiedzialne za budowę powinny się na tym znać

kruszywa drogowe - wyrób

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com

Typ kruszywa, które będzie zastosowane przy wytwarzaniu betonu może mieć spory wpływ na wytrzymałość stojącej już budowli, przez to osoby, które trudnią się sprawami budowlanymi powinny się na tym jak najlepiej znać, tak by wiedzieć, co będzie najlepsze w konkretnej budowie. Niczego nie można tu pominąć, bo w ten sposób możemy dopuścić niezamierzenie do jakiegoś nieszczęścia, w którym życie stracą ludzie.