Nietypowe maszyny i urządzenia wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Przemysłowe zakłady, magazyny i warsztaty pełne są maszyn, jakich wiele osób mogło wcześniej nawet nie widzieć w swoim życiu. Dużą liczbę maszyn tego typu spotyka się także w przemyśle budowlanym – podczas realizacji ulic, autostrad czy innych budowli spotyka się urządzenia, których zwykle nie da się zobaczyć na naszych ulicach. Jako doskonały przykład posłużyć mogą kołowe ładowarki.
Jest to cała grupa urządzeń służących do załadunku materiałów sypkich. Ich główną cechą, jak zresztą widać po ich nazwie, jest napęd kołowy. Są one często bardzo podobne do tradycyjnych ciągników, tyle że z przodu mają zamontowaną specjalną łyżkę służącą do załadunku. Łyżka jest sterowana przy pomocy hydraulicznych siłowników i pozwala w niektórych modelach na ładowanie nawet parę metrów do góry. Ładowarki kołowe produkowane są w licznych odmianach i typach, od niewielkich z łyżkami o pojemności dwóch metrów sześciennych, do kilkukrotnie większych, które mogą jednorazowo podnieść dziesięć razy więcej materiału.

Złożona konstrukcja budowlana

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei w samochodowych warsztatach często używaną maszyną stał się podnośnik nożycowy. Jego podstawowym zadaniem jest bezpieczne wyniesienie pojazdu na wysokość która umożliwi wykonanie określonych prac. Używane najczęściej podnośniki nożycowe posiadają wydajność trzech ton, i to zupełnie wystarczy do obsłużenia prawie wszystkich osobowych aut. Używane są jednak modele o znacznie większej mocy, które pozwalają na podniesienie nawet ciężkich samochodów ciężarowych. Dzięki użyciu tego typu podnośników prace warsztatowe są dużo bardziej bezpieczne, niż przy innych ich odmianach.


Z kolei magazynowe (PM – kontener samowyładowczy) hale to królestwo maszyn do transportu palet z produktami. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się widłowe wózki oraz paleciaki. Tradycyjny paleciak składa się z dwóch ramion, mechanizmu siłownika i rączki do ciągnięcia. Pozwala on uniesienie palety z towarami na wysokość kilkunastu centymetrów, i później na przetransportowanie jej w wymagane miejsce. Z kolei wózki widłowe mają własny napęd, spalinowy lub elektryczny, i pozwalają także na podniesienie palety na większe wysokości.

Categories: Rola budowlańca

Tags: