Zanim zbudujesz zburz

Zbudowanie swojego domu to nielada wyzwanie. Niekiedy jednak zanim wybudujemy dom, musimy zburzyć inny budynek. Zazwyczaj wybieramy wolny grunt, na którym nie stoi żaden budynek. Może się jednak zdarzyć, że ziemia sprzedawana jest razem z nieruchomością która ma być rozebrana – wówczas rzecz jasna trzeba dokonać wyburzenia stojącego budynku. W tym celu trzeba wynająć firmę, która realizuje tego typu przedsięwzięcia.

wyburzanie

Autor: SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com
Mogłoby się wydawać, że demontaż budynku jest znacznie łatwiejszy niż jego stawianie, ale niekoniecznie. Jest to nader złożony proces, który wymaga realizacji szeregu istotnych kroków. Nie możemy tak po prostu chwycić za młot i zacząć niszczyć stary budynek – trzeba uprzednio dokonać rozmaitych formalności zanim weźmiemy się za typową rozbiórkę . Kwestię wyburzania nieruchomości reguluje ustawa Prawo Budowlane i różne rozporządzenia. Oczywiście istnieją przypadki kiedy jakąś budowę można rozebrać bez wcześniejszych formalności – dotyczą one tych budynków, których postawienie nie wymagało zezwolenia na budowę.

Czy ta tematyka Cię interesuje? Jeśli tak, to przejrzyj link (prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/wozki-transportowe/), pod którym znajdziesz niezbędne Ci informacje – zobacz, że Cię zajmą na długo.

Jednak w przypadku większości nieruchomości takie pozwolenie jest niezbędne, stąd i przy ich rozbiórce również należy dokonać konkretnych formalności. Zgłoszenie rozbiórki zgłasza się w najbliższym starostwie.Gdy już otrzymamy pozwolenie na rozbiórkę należy nająć fachową ekipę, która zajmie się wszystkimi pracami (zobacz szczegóły). Nad wszystkimi takimi pracami musi czuwać oczywiście kierownik, posiadający stosowne uprawnienia. Najlepiej nająć firmę, która nie tylko zajmie się demontażem budynku, ale też wywiezieniem i utylizacją gruzu i pozostałych materiałów powstałych po demontażu. Jeśli chodzi o budynki jednorodzinne do wyburzenia – sprawdź przeważnie wystarcza standardowy sprzęt taki jak specjalne młoty zamontowane na koparkach, ale może się także zdarzyć, że do rozbiórki będzie trzeba materiały wybuchowe. Oczywiście im bardziej skomplikowanych technik i sprzętów trzeba będzie użyć do rozbiórki nieruchomości, tym cena za usługi będzie większa. Ogólnie jest ona uzależniona też od wielkości budynku, który ma zostać wyburzony i od tego, czy w koszt mają być wliczone usługi dodatkowe, jak choćby wspomniana wywózka gruzu czy inne.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,