Niedroga budowa – już na etapie wyboru projektu

W natłoku paręnastu tysięcy osiągalnych na krajowym rynku projektów typowych, ciężko będzie zadecydować o najodpowiedniejszym rozwiązaniu architektonicznym gwarantującym jednocześnie interesujący wygląd, funkcjonalność a także dodatkowo energooszczędność.

Dla większej części inwestorów decydujących się na postawienie domu, podstawą jest obniżenie sumptów budowy. Każdy w dzisiejszych czasach stara się postawić solidny dom przy jak najmniejszych kosztach. Na nieszczęście przewidując budowę zapominamy o tym samym na początku drogi, a więc przy wyborze projektu typowego, czy przy realizacji projektu indywidualnego. Przy wyborze projektu ważniejszy jest jego układ funkcjonalny w środku niż widok zewnętrzny. Elewację zewnętrzną zawsze możesz sobie urozmaicić prostymi a także niedrogimi rozwiązaniami. Do tego, dopiero na końcu możemy ją dopasować do sąsiedztwa. Układ a także – idź do serwisu – rozmiary pomieszczeń wewnętrznych zmienić będzie trudniej i łączy się to z niepożądanymi zmianami konstrukcyjnymi.
fotografijka - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
Obrys domku musi być kompaktowy o jak najbardziej regularnych kształtach, dla przykładu kwadrat lub prostokąt. Każdy gzyms, uskok albo wykusz w znaczący sposób podraża koszta budowy, na jakie składa się droższa robocizna oraz dodatkowe koszta materiałów dodatkowych. Aby wyselekcjonować projekt funkcjonalny, pamiętajmy o także o tym, aby wybrać projekt domu o nawierzchni wystarczającej rzeczywistym naszym potrzebom. Nie zbyt wielki, lecz także nie za mały.

Każdy metr kwadratowy domku to wydatek około 3 tysięcy złotych. Wybierzmy więc taki domek, w którym będzie jak najwięcej miejsca, a jak najmniej korytarzy. W necie znajdziemy między innymi projekty domów piętrowych.