Tani domek, a więc jak pobudować go niedużym sumptem?

Budowa parterowych oraz piętrowych budynków jednorodzinnych jest dość sporym wydatkiem. Poniektóre koszta możemy jednakże obniżyć poprzez dobre rozplanowanie wszelkich budowlanych procesów, albo rezygnacji z niektórych elementów w projekcie – przykładowo piwnicy.

Przestrzenne motywy z tworzywa sztucznego podkreślają estetykę bramy garażowej

Autor: Normstahl
Źródło: Normstahl
okno

Autor: Benjamin Moore
Źródło: http://benjaminmoore.pl
Wybór projektu ma kluczowy wpływ na finalny koszt budowy każdego domu. Jeśli chcemy wybudować budynek względnie tanio, zastanówmy się nad jego wyglądem. Budynek tani w budowie to konstrukcja (sprawdź koniecznie – pręty okrągłe gładkie aner) o prostym układzie ścian oraz dachu. W folderach odnajdziemy takie właśnie projekty tanich domów. Miejmy na uwadze, iż im układ domu a także dachu będzie bardziej skomplikowany, tym wyższy będzie też koszt jego pobudowania. Najtańsze będą zatem proste, estetyczne budynki o obrysie prostokąta ze zwykłym dwuspadowym dachem. W trakcie wyboru projektu budowlanego zastanówmy się również nad budową podpiwniczenia. Bez wątpliwości budynek bez piwnicy będzie o wiele tańszy w budowie. Oszczędzimy m.in. na głębokich wykopach i na wykonaniu schodów na podziemną kondygnację. W tej chwili coraz to częściej odchodzi się od budowania podpiwniczenia. Orientacyjny sumpt wykonania owego pomieszczenia obejmować może od 10 do aż 30 % kosztów całkowitych. Domy z pomieszczeniami piwnicznymi są w tej chwili tworzone na małych parcelach budowlanych, czyli tam gdzie nie ma miejsca na budowę ponadprogramowych obiektów (budynków gospodarczych).
Niezwykle duży wpływ na koszta budowy będzie miał wybór należytego wykonawcy. Nigdy nie powinno się aprobować pierwszej oferty.

Najrozsądniej poprosić o wycenę robót przynajmniej parę przedsiębiorstw z okolicy, porównać między sobą ich propozycje i pozbierać opinie. Dopiero na tej podstawie można podjąć dobrą decyzję.

Jeżeli opisywana tematyka Cię wciąga, to masz możliwość uzyskać pokrewne informacje na podnoszone zagadnienie. Po to odwiedź serwis www krakowskie firmy budowlane.

O ile posiadasz samochód, sprawdź projekty małych domów z garażem.