Jaka jest definicja pompy ciepła i w którym miejscu znajdują zastosowanie? Czy możemy zdecydować się na zainwestowanie w taką formę korzystania z energii?

Pompy ciepła są urządzeniami, które przez wykorzystywanie energii wytwarzają ciepło lub całkiem odmiennie – schładzają. Są w stanie np. wykorzystać temperaturę artykułów umieszczonych w lodówce – pobrać z nich ciepło, przetworzyć energie do ochładzania, a pobrane ciepło będzie oddane na zewnątrz urządzenia.

pompa ciepła - junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Inną metodą działania pomp ciepła jest wykorzystanie zewnętrznej energii, przetworzenie jej i wyprodukowanie ciepła. Energie możemy czerpać z wody, powietrza oraz gruntów. Około jej 75 procent dzięki pompom uzyskiwane jest w sposób naturalny. Pompa (http://maragency.pl/kategoria/pompy-specjalistyczne/wirnik-typ-d—do-drenazu/47) ciepła wymaga ok. 25 % wartości swojej mocy do działania. Co warto jeszcze wiedzieć? Ile kosztują pompy? Jak wygląda ich zastosowanie? Czy są jakieś rekomendacje?

Koszt pompy zależy faktycznie od jej zastosowania oraz mocy. Ważnym elementem jest również firma, która je produkuje, czy interesuje nas tylko zakup, czy również montaż, a również okres gwarancji. Kwoty zaczynają się od kilku tysięcy złotych do kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład pompa (kliknij) ciepła przystosowana do ogrzewania wody w basenie będzie nas kosztować ok. 5 tysięcy złotych, natomiast do ogrzewania domu ok. 17 tysięcy złotych (o wartości 4kW), 20 tys. zł (o mocy 9kW). Im wyższa moc tym wyższa cena.

Pompy ciepła – robią wielką karierę. Zwłaszcza wielu zwolenników znajdują w ogrzewaniu budynków i wody. Czemu zawdzięczają takie zainteresowanie oraz popyt? Po pierwsze dzięki wykorzystywaniu pomp można zużywać mniej energii elektrycznej. Dzięki temu mamy mniejsze rachunki (podobnie w porównaniu z ogrzewaniem gazowym).

pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Autor: NATEO
Źródło: NATEO

Z drugiej strony źródła energii są naturalne. Ponadto brak negatywnych skutków wykorzystywania pomp dla środowiska – brak spalin i pozostałych substancji wpływających na atmosferę i naszą kondycję. Urządzenie to jest bardzo ekologiczne. Po czwarte używanie pomp oferuje nam odnawialne źródło energii. Mamy także możliwość regulacji temperatury, której wymagamy. Używanie pomp ciepła ma rzeczywiście świetlaną przyszłość.

Jeżeli szukasz właściwej firmy, która zrobi dla ciebie wykonanie pompy ciepła, pamiętaj, żeby zwracać uwagę na poziom, jaki prezentuje ewentualny wykonawca. Zawsze wybieraj jak najlepiej, jak pompy ciepła Łódź i raduj się najlepszą jakością przez długie lata.