Czym się odznaczają pompy ciepła? Co o nich wiadomo? Czy pompa ciepła zasilana z gruntu to odpowiedni pomysł?

Pompę ciepła stosuje się, by ogrzać dom ciepłem zebranym z gruntu, powietrza albo zbiorników wodnych. Wykorzystywanie pompy ciepła jest ekonomicznie uzasadnione, gdyż napędzana energią elektryczną przeważnie jest bardziej oszczędna niż grzejniki elektryczne. Co więcej, jest bardzo nowatorska, działanie jest w pełni automatyczne, nie wymaga dodatkowych wspomagaczy, typu paliwo, nie wytwarza więc spalin. W tym wpisie skupimy się na jednym typie pomp – pompy ciepła gruntowe.

Takiego rodzaju rodzaju pompa (link) odbiera energię z gruntu, ale wymagana jest do tego specjalistyczna instalacja. Wymiennik poziomy tworzy się z elastycznej rury, który należy ułożyć w gruncie w jednej albo dwóch płaszczyznach. Można także ułożyć w spiralę. Aby uzyskać jak najbardziej pokaźną ilość ciepła, warto schować ją głęboko pod powierzchnią terenu. Jednocześnie warto wiedzieć, iż ze względu na koszty tworzy się to na głębokości trochę większej niż strefa przemarzania. Taka strefa ma od 0,8 do 1,4 metra.

Zobacz tu, sprawdź ofertę przydomowe oczyszczalnie ścieków naszej firmy a na pewno przeczytasz coś ciekawego. Mamy bardzo niskie stawki, zatem się nie rozczarujesz!

Ilość ciepła, które pobierzemy z gruntu w rzeczywistości jest zależne najbardziej od wilgotności gleby.

dom

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

Czemu tak się dzieje? Gęstość strumienia ciepła w gruncie gliniastym to ponad 30 W/m2, zaś w piaszczystym tylko 10 W/m2. Stąd też najlepszy efekt energetyczny uzyskasz, gdy ustawisz rurę wymiennika na dnie zbiornika wodnego. Jednocześnie, z powodu mniejszej ilości niezbędnego miejsca i bardziej znaczną skuteczność, bardziej przystosowane od poziomych są wymienniki pod postacią pionowych sond, czyli rur umieszczonych w odwiertach. Wiadomo, ta inwestycja jest droższa, lecz będzie opłacalna na działkach o dosyć niskim poziomie wód gruntowych.

W takich miejscach przykładowo wymiennik poziomy musiałby mieć rzeczywiście sporą powierzchnię. Z 1 kW mocy grzewczej możemy uzyskać już z prawie dwudziestu metrów odwiertu, co więcej, możemy ich zrobić kilka, w tym celu powinniśmy je oddalić od siebie, chociaż o 5 metrów.

Jak widzimy, pompy ciepła gruntowe to bardzo odpowiedni wybór, miejmy na uwadze jednakże, że najlepsze wyniki oferują, kiedy zapewnione są najlepsze warunki. Tak więc, jeśli będziemy wybierać pompę cieplną nie zapominajmy sprawdzić wszystkich detali, które mogą mieć wpływ na koszty i skuteczność ogrzewania (oferta ). Czasem coś pięknie wygląda, ale się nie sprawdza, więc tak naprawdę wszystko powinniśmy podporządkować specyficznym warunkom.