Najnowsze narzędzia używane w budownictwie czyli zalety programów do projektowania żelbetonowych konstrukcji.

Obecne budownictwo opiera się obecnie o dwa główne materiały, to znaczy stal i beton. Beton jest bardzo twardym materiałem, ale jego główną wagą jest znaczna kruchość, przez co samodzielnie nie ma zbyt dużej ilości zastosowań. Lecz włożenie do niego drutów albo prętów ze stali bardzo zmienia jego charakterystykę – stal w takim zestawie gwarantuje odpowiednią elastyczność i wytrzymałość, dzięki czemu konstrukcje zbudowane tym sposobem są bardzo bezpieczne i trwałe.

sprawdź na stronie

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zbrojenia przeważnie wykonuje się z siatki, drutów albo prętów, wszystko zależy od tego, do czego element będzie przeznaczony. Pręty posiadają specjalne żeberka na powierzchni, przez co beton dużo lepiej będzie do nich przylegał. Najczęściej żelbetonowe konstrukcje robi się w taki sposób, że z drutów robione jest zbrojenie, wszystkie druty są ze sobą zespawane lub związane. Następnie taką konstrukcję zalewa się płynnym betonem mającym odpowiednie parametry, który w przeciągu kilku dni staje się twardy i element nadaje się do użytku.

Żelbeton używany jest praktycznie w każdej wznoszonej konstrukcji, czy to będzie jednorodzinny domek czy nowoczesny, wysoki apartamentowiec. Coraz częściej wykorzystuje się gotowe, przygotowane wcześniej elementy, ale nie będzie żadnego problemu, żeby wszystko co potrzeba zalać na miejscu budowa. Niezwykle ważnym etapem produkcji tego typu elementów jest precyzyjne wyznaczenie rodzaju zbrojenia i parametrów betonu.

Z przyjemnością zasugerujemy Ci podobny takiego typu wpis. Jeżeli masz chęć go sprawdzić, zobacz treść (https://styro-papa.pl/pl/styropapa-cennik/), którą znajdziesz w tym miejscu.

Obecnie projektowanie konstrukcji żelbetowych odbywa się za pomocą specjalistycznego oprogramowania CAD (strona internetowa firmy KMT).

Takie programy na podstawie podanych przez inżyniera parametrów potrafią wyliczyć naprężenia, rozkład sił i ogólną wytrzymałość elementu, na podstawie tego można wybrać rodzaj i ilość potrzebnych prętów dokładnie pod dane potrzeby. Narzędzia takie są niezwykle pomocne dla projektantów, bo dzięki ich wykorzystaniu można budować budynki bezpieczne, przy jednoczesnym oszczędzaniu materiałów. A nikt przecież nikt nie chciały mieszkać czy pracować w obiekcie, który nie wiadomo kiedy mógłby ulec uszkodzeniu.