Co położyć na dach?

Decyzja o doborze dachowego pokrycia to jedna z pierwszych, jakie inwestor podejmuje już na etapie projektowania domu.
W większości wypadków trudno ją potem zmienić, albowiem do rodzaju pokrycia dachowego dostosowuje całą konstrukcję dachową.

szafki

Autor: A. Birkan ÇAGHAN
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd warto tę decyzję podjąć po rozważeniu wszelkich osiągalnych możliwości, bo panele dachowe to nie wyłącznie wygląd – to również bezpieczeństwo lokatorów. Na wybór typu dachowego pokrycia ma wpływ dużo elementów, tj. kąt pochyłości dachu, regionalne warunki meteorologiczne, stopień skomplikowania dachu. Jednakże w większości wypadków napotykane typy pokryć dachowych w polskim klimacie jest to dachówka ceramiczna, blachodachówka a także nowość na rynku – dachówka kompozytowa. Jakie są wady i zalety poszczególnych alternatyw? Co będzie lepsze?
Ceramiczna dachówka jest to najstarszy a także cieszący się dużym uznaniem sposób na pokrycie dachu. Ów rodzaj dachówek wykonuje się z odpowiednio przygotowanej jak też wypalonej gliny, do jakiej dodaje się w większości wypadków specjalne substancje uszlachetniające, na przykład kwarc jak też barwniki, dzięki jakim inwestor otrzymuje szeroką paletę kolorystyczną produktu, jednak wciąż bardzo ograniczoną w porównaniu do dachówki kompozytowej. Blaszane pokrycia są lekkie, solidne, bezproblemowe do ułożenia i najtańsze z opisanych opcji. Przypominać mogą gont bitumiczny bądź drewniany bądź ceramikę, bo gama kolorystyczna jest nieomalże nieograniczona. Materiałem bazowym do produkcji tego rodzaju pokryć jest blacha (zerknij na ofertę na – blacha ocynkowana cena) cynkowo-tytanowa.

O trwałości blachy decyduje grubość rdzenia oraz typ powłoki, jaka musi być wytrzymała na korozję. Jeżeli chodzi o ocieplenie dachu doskonale sprawdza się tak zwana styropapa.