System kontroli dostępu w hotelu

Jeszcze niedawno kontrola dostępu w hotelu opierała się praktycznie jedynie na systemie elektronicznych zamków, które otwierane są przy użyciu zbliżeniowych kart. Rozwój technologii umożliwił powstanie systemu „jednego klucza”, który ułatwił korzystanie z hotelowego parkingu, basenu, sauny, itd.

Nowoczesne karty stosowane w hotelarstwie mogą zapisać więcej informacji, dzięki czemu eliminują pewne ograniczenia, jak również pozwalają na prowadzenie danych do komputera. Współczesne oprogramowania mogą udzielać dostępu do poszczególnych stref czy meldowania gości oraz przekazywać informacje o wykonanych czynnościach.
System kontroli dostępu w hotelu funkcjonujący na zasadzie „jednego klucza” wymaga posiadania domofonu IP. Takie domofony są przydatne również w małych motelach, w których obsługa jest nierzadko wspólna dla wielu stref. W takiej sytuacji jedna karta pozwoli zaoszczędzić na kosztach. Domofon IP może być wyposażony nie tylko w czytnik kart, ale również kamerę. Wśród dostępnych modułów znaleźć można kamerę działającą w całkowitej ciemności. Co więcej, domofon może pracować z zewnętrznymi urządzeniami do kontroli dostępu. Oczywiście konkretne funkcjonalności uzależnione są od danego modelu domofonu. Przykładowo dostępny jest domofon, który może otwierać drzwi poprzez kartę lub kod, ale również – odwiedź stronę – telefon działający w sieci lub inne zintegrowane urządzenie.
Wanna

Autor: Jokari
Źródło: Jokari
Wrocław

Autor: Alberto Cabello
Źródło: http://www.flickr.com
Nowoczesne domofony można w łatwy sposób zintegrować z istniejącymi już systemami monitoringu oraz ochrony budynku hotelu. Dane zapisywane na karcie są szyfrowane, w taki sposób, iż właściwie niemożliwe jest wykonanie kopii karty bądź otwarcie zamka.

Systemy “jednego klucza” dzięki niezawodności, trwałości oraz uniwersalności stosowane są w najbardziej renomowanych hotelach. Wysokiej jakości mechanizmy cechują się nie tylko zaawansowaniem, lecz również wytrzymałością oraz długą żywotnością.