Jak należycie wymienić szybę kominkową?

Szyby kominkowe cechują się dużą trwałością oraz wytrzymałością. Powinny być skonstruowane z solidnego, dobrego materiału, ponieważ muszą być odporne na niesłychanie wysoką temperaturę oraz na mocny nacisk.

Szyba do kominka, jednakowo jak podstawa pod kominek, jest więc niezmiernie ważną częścią pełnego kominka. Nieraz jednak zdoła zdarzyć się tak, że szyby do kominków ulegnie uszkodzeniu, na przykład pęknie. W takiej sytuacji bezsprzecznie trzeba taką uszkodzoną szybę jak najszybciej wymienić. Jakim sposobem zrobić to błyskawicznie, sprawnie, a co najważniejsze dobrze?

Przede wszystkim powinniśmy zamówić nowiuteńką szybę do kominka. Rodzajów kominków, i co za tym idzie szyb do kominków, jest w dzisiejszych czasach nadzwyczaj dużo, wobec tego musimy wiedzieć, jaka szyba do kominka będzie odpowiednia. Jeśli mamy kominek od fabrykanta, który proponuje także szyby (bogaty wybór) do tych kominków, wówczas wystarczy wyłącznie sprawdzić model kominka oraz zamówić do niego stosowną szybę. Jeśli nie mamy takiej sposobności, poszukajmy firm, jakie oferują szyby do kominków, w tym też szyby (polecana mocna i hartowana szyba) na wymiar.

kominek

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

Kiedy już zdobędziemy nową szybę do kominka, powinniśmy delikatnie i powoli odkręcić starą szybę i włożyć nowiuteńką. Nie jest to karkołomne i czasochłonne, wobec tego z pewnością poradzi sobie z tym każdy. Nowiusieńką szybę należy dokładnie wstawić w ramę drzwiczek oraz przykręcić. Pomnijmy o tym, iż pod szybą kominkową znajduje się sznur. Jeżeli jest on w właściwym stanie, trzeba łagodnie go ściągnąć i użyć na nowiutkiej szybie do kominka. Sznur dokładnie przyklejamy do ramy, koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, żeby leżał on płasko i nie wchodził na brzegi ramy.

Wtedy umieszczenie szyby na stosownym miejscu może być dodatkowym kłopotem. Niektórzy producenci kominków do uszczelniania używają nie wyłącznie sznura, ale też silikonowych uszczelek. Jeśli nasz kominek posiada silikonowe uszczelki, wtedy powinniśmy ściągnąć drzwi kominka oraz nałożyć silikon niezmiernie starannie i dokładnie. W czasie tej pracy zwróćmy uwagę na to, by silikon nie wypłynął. Potem nakładamy szybę, jaka powinna choć poprzez dobę leżeć na płasko na drzwiach kominka.