Wersje schodów używanych w domach jednorodzinnych, różnice pomiędzy schodami z betonu i drewna

Budynek, posiadający więcej niż jeden poziom będzie wymagał ważnego elementu, jakim będą schody. Jest to dość droga inwestycja i mająca duży wpływ na dalsze używanie domu, warto więc się chwilę zastanowić, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Dzisiaj najbardziej popularne są dwa rozwiązania, to znaczy schody drewniane i betonowe.

schody wewnętrzne
Oba te rodzaje mają jakieś zalety i wady, warto je dobrze poznać, aby wybrać jak najlepiej. Betonowe schody robi się albo z zamówionych elementów, albo jako element bryły budynku, konieczny do wykonania już podczas stawiania murów. Zaletą ich jest to, że można ich używać roboczo, a później obłożyć dowolnym materiałem, takim jak kafelki lub drewno. Są one także bardzo wytrzymałe i odporne na ogień, natomiast z minusów wymienić trzeba duży nakład pracy i kosztów przy ich wykonaniu. Poza tym wymagają one dużo więcej miejsca, najczęściej przeznacza się na nie niezależną klatkę schodową, lecz z kolei to zwiększa gabaryty budynku. schody (zobacz strona polecana w temacie) drewniane są znacznie szybsze w montowaniu, bo postawić je można w całości nawet w kilka. Dają także znacznie więcej aranżacyjnych możliwości, do ich wybudowania wystarczy nawet niewielka powierzchnia, bo i tak znajdzie się sposób, żeby dopasować ich odpowiedni kształt.

Wiele firm zajmujących się produkcją schodów drewnianych posiada swoje katalogi ze szczegółową ofertą, która może się stać źródłem inspiracji oraz pomysłów. Ale i tak do każdego projektu trzeba podejść oddzielnie, doświadczony producent schodów drewnianych potrafi doradzić i znaleźć najbardziej korzystne wyjście. Do budowy schodów (zobacz kliknij) drewnianych przeważnie się używa twardych gatunków, takich jak buk, jesion czy dąb. Coraz częściej da się także spotkać ofertę gatunków egzotycznych, choć na razie kosztują one dużo więcej, niż klasyczne schody jesionowe do zobaczenia na , bukowe albo dębowe. Wybierając drewno na budowę schodów trzeba pamiętać o tym, że musi być ono dobrej jakości, bo przecież po wybudowanych schodach chodziło się będzie przez następne lata, zwłaszcza istotne jest to, aby były one dobrze wyschnięte.