Co to są płaskowniki, w jaki sposób są wytwarzane oraz w jakim miejscu mogą być wykorzystywane?

W branży budowlanej stosuje się dużo różnorodnego rodzaju materiałów. Przykładowo do budowy m.in. dachów hal produkcyjnych mogłyby zostać wykorzystywane nawet bardzo długie wykonane z metalu pręty, które służą jako część struktury dachu.
Te spłaszczone pręty są produkowane ze stopów metali, np.

miedzi czy aluminium.

Ekscytujący wpis? Jeśli tak sądzisz, kliknij bez wahania ten odnośnik, ponieważ w witrynie, którą tu znajdziesz, też jest coś ciekawego!

Typowe dla nich jest to, że w przekroju poprzecznym wyglądają jak prostokąt. Uzyskuje się je za pomocą techniki ciągnienia, wycinania z blachy albo walcowania. Ten ostatni sposób jest najprawdopodobniej zazwyczaj stosowanym przez wytwórców tego typu produktów. Wykorzystuje się takie pręty (idź do serwisu) nie tylko do konstruowania domów, lecz także statków czy samochodów. Płaskowniki powinny cechować się znaczną wytrzymałością na rdzewienie czy na różnorodnego rodzaju czynniki mechaniczne (rozciąganie czy tarcie). Opisywane elementy kształtne są wykorzystywane niemalże w każdej branży przemysłu budowlanego. Wykorzystuje się je do konstrukcji dróg lub domów.

taras

Autor: LIBET
Źródło: LIBET
Płaskowniki są oferowane w różnorodnych wymiarach zarówno, jeżeli chodzi o ich szerokość, długość czy grubość. Powinny zostać produkowane według określonych warunków technicznych, np. PN-H/93202 A11997. Można by je kupić wprost od wytwórcy lub nawet korzystając z ogłoszenia umieszczonego np. w prasie. Nie są to części wyjątkowo drogie. Dla przykładu 15 sztuk takich elementów o długości 4 m 35x8mm może kosztować 350 złotych.

Naturalnie firmy, które zajmują się ich obrotem, oferują również za dodatkową opłatą przewóz takich produktów. Często konieczne jest w tym celu zastosowanie dużych tirów.