Co jest skutecznym oraz niedrogim rozwiązaniem na przeprowadzenie docieplenia?

W przemyśle budowlanym od długiego okresu czasu wykorzystuje się polistyren, z którego wytwarza się m.in. granulat styropianowy. Jest on półproduktem do wytwarzania chociażby bloków styropianowych. Posiadają one jedynie kilka milimetrów wielkości a stosuje się je dla przykładu do robienia izolacji termicznej.
Tego typu surowiec w formie bloczku o rozmiarach 1 metra sześciennego mógłby ważyć aż 10-11 kilogramów.

mieszkanie

Autor: Anders Ljungberg
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast tego typu bloczek będzie sproszkowany, to jest sprzedawany jako regranulat styropianowy. Efekt izolacji termicznej okaże się w większym stopniu wyczuwalny, jeżeli do prac dociepleniowych będą użyte bryłki o nieregularnych kształtach. Obie wymienione postaci (granulat oraz regranulat) są wykorzystywane do robót izolacyjnych przy docieplaniu trudno dostępnych punktów, a również do izolacji stropodachów czy wolnych przestrzeni w powierzchni murów. Takie prace przeprowadza się za pomocą wdmuchiwania, gdyż surowiec ten jest bardzo lekki. Wspomniana technika jest nie tylko świetnym wyjściem, jeśli chodzi o izolację termiczną, lecz i o izolację dźwiękową.
Produkt taki można by także wykorzystać do izolacji podłogi między pojedynczymi legarami albo jako lekkie kruszywo stosowane do towarów wykonanych z betonu. Granulat redukuje wagę oraz zwiększa termoizolacyjność betonu. Wyroby te określa się jako styrobeton. Poza tym regranulat styropianowy mógłby być wykorzystywany jako materiał wypełniający niektóre meble, np. pufy.

Znajduje też zastosowanie w ogrodnictwie jako dodatek, przy pomocy jakiego można efektywnie spulchnić ziemię. Granulat sprawdza się także jako materiał do produkcji dekoracji.