Dzięki funduszom z Unii i środkom krajowym polskie przedszkola, i nie tylko one, mogą liczyć na pomoc przy budowie placów zabaw dla maluchów

Place zabaw należą do tzw. miejsc użyteczności publicznej, a to pozostaje jednoznaczne z tym, że każdy Polak może darmowo z nich korzystać. Oczywiście osoba dorosła z takiego placu korzystać z pewnością nie będzie, lecz dzieciak, czyli syn lub córeczka, jak najbardziej. Fundusze unijne znacznie zmieniły pejzaż polskich miast i wsi.

place zabaw

Autor: USAG- Humphreys
Źródło: http://www.flickr.com

Dwie dekady temu uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej czas wolny od edukacji spędzali gdzie popadnie, a opiekunowie prawni nie zawsze mogli sensownie zorganizować wieczory. Dzisiaj sytuacja całkowicie się zmieniła. We wznoszeniu placów swój wkład mają także jednostki samorządu terytorialnego. W taki sposób wydane pieniądze są doskonałą inwestycją na przyszłość. W końcu place zabaw nie służą przez rok, lecz dzieciaki mogą z nich korzystać przez lata.

W trakcie ich użytkowania należy regularnie sprawdzać stan zamontowanych tam urządzeń, czyli zjeżdżalni czy bujaków. Jeżeli wydarzyłby się wypadek, to osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo(polecamy system gaszenia serwerowni) wpadłaby w duże tarapaty. Z tej przyczyny coroczne kontrole techniczne nie mogą zostać odłożone drugi plan. Budowa placu zabaw rusza najczęściej po wybraniu wykonawcy, którego wyłania się w drodBudowa (kliknij tutaj)etargu. Zwycięża ten, kto zaoferuje najniższą cenę za zrealizowaną usługę. Taka oszczędność jednakże nie w każdym wypadku się zdaje egzamin. Znacznie zaniżona kwota z pewnością powinna wzbudzić refleksję urzędników odpowiedzialnych za realizację powziętego planu.

plac zabaw dla dzieci

Autor: sikeri
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem taka oferta jest odrzucana już na początku. A jeśli wszystkie kryteria zostały spełnione, to najwyższa pora, by wbić łopatę w ziemię i rozpocząć budowę na dobre. Budowa placu zabaw powinna być przeprowadzona pod odpowiednim nadzorem. Już sam wybór miejsca nie może być kwestią przypadkową. Z pewnością nie może to być teren usytuowany niedaleko sieci wysokiego napięcia ani też ruchliwych tras. Sam plac zabaw musi być ogrodzony, żeby nie wchodziły tam zwierzęta. Przy bramie wejściowej powinna zawisnąć tablica informacyjna, która określa reguły korzystania ze sprzętów znajdujących się w środku. Szczególnie ważny pozostaje nadzór rodziców, bo zwłaszcza małe dzieci nie mogą na własną rękę przebywać na placu. Nadmierna samodzielność może okazać się tragiczna w skutkach, a rodziciele poniosą konsekwencje, jakie niesie ze sobą zupełny brak wyobraźni.

Categories: Rola budowlańca

Tags: