Jak położyć bez niczyjej pomocy kostkę brukową – samouczek.

Czy miałeś pomysł zrobić własnoręcznie chodnik prowadzący do twojej posesji albo schodki z kostki granitowej? Powiemy Ci w jaki sposób łatwo

perspektywa - dom

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com

wybrać barwę i z jakimi kłopotami wiąże się własnoręczne układanie.

odzwierciedlenie - dom

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com

By dobrać jaki odcień będzie posiadać kostka granitowa (zobacz kostka granitowa  dolny śląsk), lepiej jest poznać odcienie w których istnieją naturalnie granity – . Barwa zależy od minerałów jakie wchodzą w skład skały. Granit jest bardzo uniwersalny, ponieważ istnieje w przeszło pięćdziesięciu siedmiu różnych odcieniach, przy tym nie istnieją dwa takie same kawałki tej skały, gdyż na jej teksturę i strukturę mają wpływ czynniki naturalne, występujące pod ziemią. Lecz to jedynie odejście od tematu. Najpopularniejszymi są granity charakteryzujące się gęstym uziarnieniem, z przeważającą domieszką kwarcu, który decyduje o twardości i wytrzymałości na ścieranie, z tego powodu kostki mają odcień kredowy. Oczywiście jeżeli wolisz dopasować kostkę pod kolor na przykład ogrodzenia całkowicie nie musisz martwić się o zmniejszoną wytrzymałość, gdyż nawet te najsłabsze trwałe granity są w stanie wytrzymać do stu lat. Omówmy kolejny temat artykułu, którym jest samodzielne ułożenie nabytej przez Ciebie kostki. Nie musisz mieć jakichkolwiek projektów inżynierskich, wszystko możesz wykonać na bieżąco. Na początek potrzebujesz wytyczyć na gruncie dwie równoległe do siebie linie albo jeśli chcesz mieć chodnik o bardziej owalnych albo imitujący wygląd strumienia narysuj cokolwiek sobie wyobraziłeś. Kolejny etap jest bardziej skomplikowany, musisz wybrać przy pomocy szpadla mniej więcej 30 centymetrów gruntu i zapełenić na grubości 20 centymetrów powstały dół.

Później potrzebujesz zasypać na całej długości mieszanką piasku i cementu w stosunkach 1:1,5.

W internecie znajduje się sporo niezwykle ciekawych artykułów – jeżeli masz ochotę poznać następny – sprawdź na witrynie (https://www.aleklima.pl/klimatyzatory/samsung/klimatyzatory-nascienne-samsung/klimatyzatory-nascienne-samsung-premium) a nie pożałujesz!

Wszystko zagęścić zagęszczarką płytową o masie nie mniejszej niż dwieście kg przez dwie do trzech godzin. Przez cały okres pilnujesz, aby został zachowany poziom – Grażyna Hyżyńska. Pomimo że wykorzystałaś mieszaninę z cementem, nie polewaj bazy wodą.

Musisz wiedzieć, iż krawężnik wkładasz przed wsypaniem dołu i przytwierdzasz do gruntu betonem. Tak naprawdę kostkę granitową kładziesz na koniec, dalej pilnując zachowania poziomu. Po pierwszym deszczu, chodnik się utrwali. Przejdźmy do kwestii jak ułożyć schody granitowe. Nie jest to prosta sprawa, jeżeli rzeczywiście chcesz zbudować je własnoręcznie, i tak potrzebować będziesz rysunku technicznego. By wykonać schody z kostki potrzebujesz na początek znaleźć właściwe miejsce, obliczyć ilość schodków, ich wysokość a także szerokość dodatkowo wielkość kąta nachylenia całych schodów. Pozostałą pracę wykonujemy podobnie jak przy chodniku.

Samodzielne kładzenie kostki przed swoim domem
nie należy do najprostszych prac, lecz pozwala oszczędzić ponadto zapewnia wiele satysfakcji z wykonanej pracy.