Najbardziej błyskawiczne murowanie, niezawodna metoda? Poznaj sposób, który zrewolucjonizował jakość murowania, z którego konieczne trzeba skorzystać

W ostatnim czasie w budownictwie można zauważyć wiele interesujących rozwiązań, takich jak przykładowo murowanie na sucho. Jest to stosowanie pustaków na suchą zaprawę, umożliwia to skrócenie okresu murowania nawet o połowę, a jednocześnie bardzo ułatwia proces stawiania ścian. Najbardziej popularny sposób na takie budowanie to system Porotherm. Jak przygotować się do pracy i jak wykonać wstępne prace?

budowanie

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na perfekcyjnie wyrównanej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, jakiej najmniejsza grubość to dziesięć milimetrów. Dobre ułożenie zapewni łaty, niwelator i zestaw do wyrównywania.

Zgłąb bardziej opisywaną problematykę i zweryfikuj treść. Opublikowano tam pokrewne posty, więc niewątpliwie znajdziesz dla siebie coś ciekawego.

Konieczna jest również aluminiowa listwa (https://invado.pl/produkty/listwy-przypodlogowe) o długości minimalnej dwa metry. Niezwykle istotnym krokiem jest odpowiednie wypoziomowanie fundamentów, czyli stropu, w takich miejscach, w jakich będziemy murować ściany. Warstwę zaprawy wyrównującej trzeba nałożyć po nałożeniu pasów izolacji przeciwwilgociowej w miejscach, w których zbudujemy ścianę.

W okresie niwelacji wyznaczmy najwyższy punkt fundamentów. Wykonamy to za pomocą lasera. Tak zdefiniowany punkt będzie naszym głównym odniesienie w trakcie układania pierwszej warstwy pustaków. Pierwsza warstwa pustaków musi być umieszczona bezpośrednio na wyrównanej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, zaś murowanie ścian zewnętrznych powinniśmy rozpocząć od ułożenia pustaków narożnikowych. Kolejne pracę są dosyć nieskomplikowane, poszczególne pustaki pierwszej warstwy układamy po prostu wzdłuż sznura murarskiego. W dalszej kolejności trzeba wyrównać w obu kierunkach za pomocą poziomnicy i młotka gumowego. Dokładane pustaki jesteśmy w stanie wyrównywać swobodnie i z łatwością.

Miejmy na uwadze jednak, żeby nie wciskać ich zbyt zdecydowanie w warstwę zaprawy. Prawda jest taka, że im lepiej i optymalnie wyrównana będzie pierwsza warstwa pustaków, tym mniej problemowe będzie układanie kolejnych warstw. Jak widać, specjalne murowanie metodą na sucho w systemie Porotherm jest dość łatwe, każdy sobie z nim poradzi. Nie jest wymagane do tego znacznych umiejętności, konieczne są po prostu precyzja i troszkę dokładności. To bardzo pomaga w tej pracy, możemy więc potwierdzić, iż murowanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Każdy powinien spróbować tej metody, żeby się przekonać o wysokiej jakości i niezawodności.

Categories: Rola budowlańca