Główne techniki stabilizacji podłoża

Często możemy zaobserwować sporo pojazdów budowlanych na placach dużych inwestycji, już na samym początku budowy. Są to duże, złożone konstrukcje mechaniczne, którym zazwyczaj nie możemy przyjrzeć się z bliska.

grunt, prace, budowa

Autor: Dave Pape
Źródło: http://www.flickr.com
Prawdopodobnie nie ma osoby, która choć raz niegłowiłaby się nad przeznaczeniem takiej maszyny oglądając ją na miejscu budowlanym. Jednak, w zależności od zastosowania, maszyny pełnią bardzo ważną funkcję w miejscu, w którym się znajdują. Skupimy się obecnie na fundamentalnym działaniu, a dokładniej na przygotowaniu gruntu pod budowę. Wzmocnienie gruntu jest podstawowym mechanizmem początkowego stadium budowania budynku mieszkalnego (wzmocnienie gruntu), dużych obiektów jak np. galerii handlowych, stadionów, hali targowych czy okalających nas ze wszystkich stron dróg asfaltowych, lub dojazdowych.

Wzmocnienie gruntu ma na celu przygotowanie podłoża budowli poprzez zmaksymalizowanie jego nośności, ograniczenie do minimum ściśliwości, poprawa wytrzymałości, zmniejszenie porowatości. Te działania mają na celu maksymalne wykluczenie wodoprzepuszczalności, wzrost oporu, zmniejszenie parcia oraz usprawnienie stabilizacji gruntu. Jest mnóstwo metod wzmacniania gruntów. Zaliczają się do nich między innymi: zagęszczanie gruntów, stabilizacja gruntów, konsolidacja gruntu, zbrojenie gruntów, stosowanie zastrzyków, zamrażanie i spiekanie gruntów itp. Jednym z najłatwiejszych i niewymagających dużych wydatków sposobów jest zagęszczanie gruntów. Odbywa się to poprzez ubijanie podłoża maszynami o zróżnicowanych konstrukcjach walca i pod odpowiednim naciskiem. Sprawia to, że teren jest wytrzymalszy nawet do 50cm głębokości podłoża .

Zainteresował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to użyj źródła, aby poznać więcej zbliżonych wiadomości. Bez wahania kliknij zatem ten link.

prace budowlane

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym bardzo istotnym sposobem jest stabilizacja gruntów. Odbywa się ona po wykonaniu odpowiedniej mieszanki spojonej hydraulicznie przy optymalnej wilgotności. Taka mieszanka pozwala na otrzymanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych gruntu. Do ustabilizowania stosowane są takie materiały jak: beton, wapno – http://wkg.pl/produkty-wapiennicze/nasza-oferta/produkty/wapno-nawozowe/ – albo popioły lotne. Dostępne są również gotowe spoiwa takie jak np. Siliment, Teramix, Lipidur, Tefra.

Zdobywanie wiedzy na temat technologii wzmacniania podłoża jest obowiązkową kwestią, jeśli planujemy budowę domu czy jedynie wzmocnienie drogi dojazdowej do garażu . Odpowiednio utwardzone podłoże gwarantuje solidność i trwałość postawionych na nim budynków.