Konstrukcja transformatora oraz wybranie materiałów

Główne materiały, z których składa się transformator są to materiał rdzenia, stal, miedź a także materiały izolacyjne. Jakość owych materiałów ma zasadniczy wpływ na straty mocy, odporność na przeładowania, temperaturę transformatora oraz okres bezusterkowej pracy.

karnisz

Autor: Black Red White
Źródło: Black Red White

Rdzeń transformatora jest z reguły zbudowany z żelaza bądź ferrytu. W większych transformatorach żelazny rdzeń jest wykonany z ogromnie cienkich (0,3 mm), laminowanych blach, odgraniczonych od siebie elektrycznie izolacyjnym materiałem odpornym na temperatury mniej więcej 800°C. W niewielkich transformatorach wykorzystuje się do tego rdzenie plecione, proszkowe. Jest szereg rodzai stosowanych blach transformatorowych o przeróżnych parametrach. Jeśli chodzi o transformatory, blacha (www.malesapd.pl/oferta/blachy-trapezowe) wyższej jakości jest droższa, w związku z tym wymaganą jakość ocenia się dokładnie na bazie częstości pracy, ubytków w żelazie, szerokości itd.
W najwyższym stopniu newralgiczną jak też narażoną na wszelakie defekty częścią transformatora jest izolacja. Separację lokuje się między pojedynczymi zwojami uzwojenia oraz między uzwojeniem a rdzeniem . Izolacja jest stworzona z tworzyw organicznych, takich jak papier, plastik itd., które z czasem kruszeją jak też ulegają mechanicznej mineralizacji. Na proces starzenia oddziaływa napięcie, temperatura, wilgotność jak też inne parametry środowiska pracy. W ofercie wytwórców elektryki znajdują się również różnego rodzaju rozgałęźniki –

By transformator wytwarzał w toku działania odpowiednio mały poziom hałasu oraz by powiększyć jego izolacyjność (a tym samym okres bezawaryjnej pracy), cały transformator może zostać zaimpregnowany żywicą.