Czym są surowce mineralne? Do jakich rzeczy są wykorzystywane? Czym są kruszywa?

W kopalniach w Polsce wydobywane są bardzo różne surowce, które znajdują wiele zastosowań. Na jakie z nich warto spojrzeć?
Surowce mineralne to różne kopaliny, które posiadają zastosowanie w gospodarce.

Możemy podzielić je na energetyczne, jakie spełniają kluczową rolę w produkcji energii. Są to na przykład węgiel brunatny czy ropa naftowa.

Czy uzupełniające wiadomości dotyczące opisywanej tu sprawy będą dla Ciebie pomocne? Jeżeli tak, kliknij ten link – to wiarygodne informacje (http://www.roletomat.pl/czesci-zamienne/zwijacz-tasmy-selve).

Metale natomiast to następna grupa takich surowców, z których jedne z bardziej znanych to żelazo, cynk czy ołów. Jest też grupa niemetali czyli miedzy innymi siarka albo sól potasowa. Pozyskiwane są również surowce ceramiczne, którymi są iły czy kaolin jak też surowce budowlane. W tej ostatniej grupie są miedzy innymi żwiry czy piaski. Tego typu surowce mineralne posiadają swoje zastosowanie choćby w energetyce, w metalurgii w budownictwie jak również wykorzystywane są w jubilerstwie.

Bardzo fascynujący tekst, prawda? Zobacz również pozostałe wpisy, ponieważ w tamtym miejscu nasza strona (http://www.archiwizja.eu/projekty-domow-nowoczesnych-tarnow/) jest nie mniej zajmująca i pochłonie Cię bez reszty.

Pełnią one jak widać ogromnie ważną role oraz są niesamowicie przydatnymi surowcami wykorzystywanymi na szeroka skalę – tu.

inwestycja

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
surowce mineralne

Autor: Andrew Nash
Źródło: http://www.flickr.com
Natomiast kruszywa są materiałem organicznym oraz mineralnym. Często wykorzystywane są one do budowania dróg. Kruszywa naturalne rozdrobnieniu ulegają za sprawą erozji wtedy są one żwirowe, albo też ma miejsce rozdrobnienie w sposób mechanicznych litych skał i wtedy mówimy, iż są to kruszywa łamane. Z kolei istnieje też grupa kruszyw sztucznych uzyskane są na przykład za sprawą termicznej modyfikacji – specjalistyczne odpowiedzi.

W budownictwie używamy między innymi granitów, bazaltów, skał wapiennych. Na pewno na co dzień dostrzegamy wiele razy ślady takich materiałów dookoła.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,