Oleje i woski do drewna – w jakim celu się je używa?

Oleje do drewna dzisiaj aplikuje się dla ochrony drewna przed korozją fizyczną jak również biologiczną, a też do bogatego wykańczania jego powierzchni. Nadają się podobnie często do konserwacji tudzież pielęgnacji nowiutkich szczegółów drewnianych wewnątrz jak również na zewnątrz budynków, tudzież do naprawy starych.

dom

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
Ulepszanie drzewa olejami posiada długą tradycję, a w obecnych czasach przeżywa swój renesans. W szeregu przypadków bowiem substytuuje się nimi lakiery – (strona tutaj) do wykańczania drewnianych nawierzchni tak samo zdobiących wnętrza domów, oraz narażonych na prostolinijne działanie elementów atmosferycznych. Olej do tarasów jest także elementem niektórych specyfików impregnujących.

Nowoczesne twarde woski do drewna to mieszaniny rozlicznych olejów roślinnych z dodatkiem rozczynników, poprawiających ich właściwości. Środki te głęboko wnikają w budowę drewna,za pomocą czego staje się ono niestrudzone na oddziaływanie wody. Nie zatykają jednak porów, a na jego nawierzchni nie tworzy się tzw. film, czyli szczelna warstwa, którą kreują lakiery tudzież farby. Wszystko to sprawia, że drzewo „oddycha” – wilgotność może z niego dowlakiery (sprawdź lakiery do mebli)yparowywać.

Do doboru są jednostajne preparaty olejowe, niezmieniające naturalnej barwy drzewa (jakkolwiek nieco ją przyciemniają) a także koloryzujące, jakie barwią go na rozmaite pastelowe odcienie. Poniektóre są w formy płynnej, innego typu w utwardzonej specyfikami chemicznymi. Przy zakładaniu preparatów olejowych stale należy precyzyjnie stosować się do zaleceń producenta.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,