Jak tworzy się projekt wymarzonego i komfortowego domu?

Nieomal każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, gdzie będzie mógł spokojnie żyć. Nieistotne, czy będzie to mieszkanie w bloku, wytwornym apartamencie czy też tradycyjny domek dla jednej rodziny, do wybudowania konieczny jest dokładny plan.Każdy projekt domu (dism.pl) domu powinien być dobrze przemyślany i dopracowany w każdym detalu. Aby można było zbudować przykładowo swój jednorodzinny dom, trzeba na początek spełnić mnóstwo warunków, jakie stawia nam m.in. rodzime prawo. Przede wszystkim, każdy budynek mieszkalny przed stworzeniem powinien mieć plan. Tego typu projekt domu to nie wyłącznie opis architektoniczny. W takim dokumencie powinien się również znaleźć plan zagospodarowania terenu, gdzie dom (zobacz domanski.com.pl) będzie wybudowany. Na mapie muszą zostać uwzględnione wszystkie inne budynki – te istniejące i będące w planach. Część opisująca zagospodarowanie okolicy posiada dwie partie – graficzną i opisową.

W jaki sposób uzyskać projekt domu? Nie ma w tym nic zawiłego. Wystarczy wybrać się do architekta, który stworzy go za nas. Można również odnaleźć gotowe plany domów i spróbować dopasować go do swojej działki. Obie metody posiadają swoje słabości oraz korzyści. Unikalny projekt od architekta jest rysowany od podstaw i dopasowany do własnych potrzeb. Jednakże należy pamiętać, że to kosztuje znacznie więcej aniżeli plan gotowy. Z kolei gotowy projekt przypomina ubranie zakupione w sklepie – dopasowane do wymagań ogółu, nie uwzględnia osobistych wymagań. Jednak jego cena jest znacznie niższa.

Kliknij tutaj

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com

|

Zobacz więcej

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com

Projekt domu powinien mieć szkic fundamentów oraz każdego poziomu, piwnicy, a także dachu (projekty domów). Sporządzony jest w odpowiedniej skali. Uzupełnieniem jest część pisemna, gdzie znajdują się kwestie techniczne, przykładowo proponowane tworzywa do budowy.
Po właściwym przystosowaniu projektu, sporządzeniu go w wystarczającej liczbie egzemplarzy (minimum czterech), otrzymaniu oświadczenia inwestora (zazwyczaj nas samych) oraz oświadczenia, że osoba tworząca projekt jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego, zestaw dokumentów należy zostawić w urzędzie. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, wolno rozpocząć tworzenie swojego domu marzeń.