Jakie są popularne konstrukcje stropu? Jak wyglądają kolejne etapy wykonania takich stropów?

Strop to bardzo istotna konstrukcja podczas stawiania domu. Jego budowę można rozpocząć gdy już ściany postawione są na ostateczną wysokość oraz są dobrze wypoziomowane. W jaki sposób przedstawia się praca nad tego typu konstrukcją stropu i jakie można wymienić popularne ich rodzaje?

Monolityczny strop musi mieć od dołu pełne deskowanie. Aby ułatwić sobie prace można skorzystać gotowych deskowań, co jest dużym ułatwieniem prac. Później układane są w tego typu deskowaniu druty zbrojeniowe o wymiarach opisanych w projekcie budynku. Jednak z reguły są pręty – polecana oferta prętów – główne, od których odchodzą te cieńsze, jakie biegną poprzecznie. Niektóre z głównych prętów muszą zostać odgięte tam, gdzie dochodzą do ściany jak również wchodzić w wieniec stropu. Prościej jest zamówić gotowe pręty – dowiedz się więcej o ofercie prętów zbrojeniowych -, jakie robi się według projektu, wtedy prace żelbetowe pójdą sprawniej i nie będzie potrzeby, by poprawiać różnego rodzaju błędów w trakcie montażu.

Więcej na ten temat:

schody żelbetonowe

Autor: Steve Snodgrass
Źródło: http://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/2450012754/sizes/l/

Kolejnym rodzajem jest strop gęstożebrowy. Nie wymaga on całkowitego deskowania, jak to miało miejsce powyżej. Można belki od stropu podeprzeć. Służą do tego przykładowo belki i stemple drewniane. Jak belki zostają ułożone, podpory należy wypoziomować. Następnie układa się pustaki stropowe, a w następnej kolejności wykonywane jest zbrojenie. Tego typu pręty biegnące prostopadle do belek powodują, że ewentualne przygięcie stropu jest mniejsze. Chroni ono także przed powstawaniem pęknięć na stropie. Przygotowany wieniec możemy odeskować, tego typu konstrukcja jest potem zabetonowana. Zanim to jednak nastąpi, to trzeba dobrze wszystko pomoczyć wodą, aby pustaki nie pobierały wody z betonu. Gdy na takich pustakach ułoży się łaty drewniane, to zacząć można betonowanie.

Do przygotowania stropu można też zastosować płyty kanałowe. Mowa o stropie z płyt prefabrykowanych. Ściany nośne wyrównywane są mocną zaprawą. Gotowe płyty przekładane są od razu z ciężarówki na docelowe miejsce, gdzie już nałożona jest rzadka zaprawa. Szczeliny zakleja się betonem, a potem można ułożyć zbrojenie wieńca i zalać go także betonem. To jedynie wybrane konstrukcje, natomiast są one dosyć popularne. Jak widać tego typu budowa, to sporo czasu, pracy oraz potrzebnej specjalistycznej wiedzy, z tego powodu jest to czynność, jaką warto zlecić fachowcom. Zajmą się oni całością budowy, jak również innymi sprawami, takimi jak elektromontaż instalacji – więcej. Są to czynności, jakie ciężko jest wykonać bez właściwego sprzętu oraz przeszkolenia.