Najnowsze rozwiązanie problemów z rozliczeniem zużycia ciepła w budynkach z CO.

Współcześnie domownicy pospolicie korzystający ze własnych lokali dopłacają do ocieplania tych kwater, w których nie oszczędza się energii cieplnej – to tak jakbyśmy opłacali wodę nie stosownie do pomiaru liczników, a według przyjętego ryczałtu, karcąc w ten sposób oszczędzających.

Jeżeli chociaż część lokatorów zacznie świadomie regulować zużycie ciepła, popyt na energię cieplną dla bloku zmaleje, co spowoduje spadek kosztów dla wszystkich lokatorów.

Założenie podzielników spowodowała, że mnóstwo mieszkańców przypomniało sobie o istnieniu zaworów termostatycznych, które nie działały od lat. Ci, którzy rezydują w blokach, wiedzą jak kłopotliwe potrafi być rozliczanie ciepła z CO, ponieważ niektóre lokale są mniejsze od innych i potrzebują niewiele energii na ogrzanie, natomiast koszty całkowite dzielone są po równo na wszystkie mieszkania. W trzech milionach mieszkań w Rzeczypospolitej nigdysiejsze metody odpełzły w zapomnienie, gdyż zamontowano podzielniki ciepła. Czym zasadniczo one są? Nie są one licznikiem lecz urządzeniem, które pomaga podzielić koszt energii pochłoniętej przez cały budynek między poszczególne mieszkania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, którzy lokatorzy wykorzystują więcej ciepła, a którzy mniej. Podzielnik elektroniczny posiada czujnik temperatury, zamocowany z tyłu do obudowy, który mierzy temperaturę kaloryfera, a również zegar elektroniczny dokonujący pomiaru czasu, przez który konkretna temperatura się utrzymywała. Najbardziej miarodajne, a przez to najlepsze są podzielniki dwuczujnikowe – drugi czujnik, bada temperaturę w pokoju. Świetne urządzenia znajdziesz na stronie podzielniki (www.bmeters.pl/pl/podzielniki_ciepla_i_kosztow_ogrzewania/259/) ciepła BMeters.

Grzejnik na ścianie

Autor: JMacPherson
Źródło: http://www.flickr.com
Podzielniki radiowe są odczytywane bez odwiedzania mieszkań, lecz odczyt (bmeters.pl/pl/zdalny_odczyt_cieplomierzy/183/) można sprawdzić na wyświetlaczu nawet po długim okresie. Nie trzeba obawiać się whorrendalnych opłat za zużytą energię, ponieważ utrzymanie temperatury w lokalu w granicach 20-21°C nie powinno skutkować dopłatami, wręcz może się okazać, że zaoszczędziliśmy. Możemy w inny sposób zaoszczędzić, przy okazji obalimy kilka mitów. Po pierwsze nie należy w okresie zimy zostawiać uchylonych okien na długie godziny, żeby w ten sposób zmniejszyć zbyt dużą temperaturę w pokojach (robimy tak zawsze, kiedy na dworze staje się nieco cieplej i świeci słońce) – tymczasem wietrzenie lokalu nie powinno trwać więcej niż kilkanaście minut.

Uważamy, że w starych budynkach, które mają wspólne piony grzewcze, gdyż były budowane w czasach, gdy panowały inne normy w budownictwie, montaż podzielników jest rozsądnym i sprawiedliwym rozwiązaniem. Nie tylko dzieli koszt zużycia ciepła na lokatorów według autentycznego zużycia w poszczególnych lokalach lecz również pozwala mieszkańcom na ekonomiczne wykorzystywanie energii cieplnej w swoich kwaterach. Dowiedz się więcej => BMeters.