Techniki zastosowania żwiru w budownictwie

Pomimo coraz prężniejszego rozwoju technologii budowlanych i przemysłowych stale warte uwagi są te rozwiązania, które bazują na surowcach naturalnych i których historia sięga wielu lat. Niejednokrotnie okazuje się nawet, że to właśnie rozwiązania tradycyjne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieaktualne, mają podstawowe walory (którymi górują nad nowoczesnymi rozwiązaniami), ja np. tanie koszty zużycia czy prostota budowy, która wyklucza stosowanie drogich części zamiennych czy eliminuje nieuchronność korzystania ze wsparcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jak się okazuje, jednym z materiałów, który nadal ma przed sobą świetną przyszłość, jest żwir w rozmaitych odmianach. Spróbujmy się więc przyjrzeć, jak współcześnie wykorzystuje się ten materiał.

Piasek

Autor: www.freeimages.com
Źródło: www.freeimages.com
Wykorzystywany jest m.in. do wyrobu szkła, a w budownictwie jako składnik betonu, zapraw murarskich, tynków. Piasek suszony produkowany jest na podłożu piasku rzecznego.

Omawiany wątek Cię zainteresował? Więc odsyłam tu (http://www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/), ponieważ odnajdziesz tu ciekawe informacje na to zagadnienie, które godne są uwagi.

Piasek suszony stosowany jest do piaskowania metalu, betonu oraz z przeznaczeniem do zapraw budowlanych. Używany jest też jako wypełniacz nieprawdziwej murawy w podłożach sportowych sprawdź na .

Mechanizm uszlachetniania piasków polega na zmyciu z nich zanieczyszczeń i podziału na dane frakcje. W stanie wilgotnym, bezpośrednio po hydrosegregacji, ma wykorzystanie do produkcji wszelkiego wariantu betonu, zapraw murarsko-tynkarskich, drobno- i wielkowymiarowych wyrobów betonowych prefabrykowanych. Piasek budowlany (więcejznajdziesz – http://eogniwa.pl/produkt/rukcug-wciagarka-reczna-h-f-s-lb-6000kg) i piasek suszony są elementem do mas bitumicznych zastosowanych do pokrywy szlaków komunikacyjnych i płyt lotniska .

Następnym istotnym zastosowaniem surowca tego rodzaju są gruntowe wymienniki ciepła, gdzie głównym składnikiem jest żwir płukany. Wymienniki takie są sprawdzonym od lat rozwiązaniem na zagwarantowanie zmniejszenia kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku dostarczane jest wstępnie ogrzane powietrze, które w dodatku jest właściwie nawilżone i przefiltrowane z rozmaitego rodzaju nieczystości, a ponadto latem dodatkowo chłodzi. Konstrukcja takiego urządzenia jest bardzo prosta – izolowany termicznie żwir stanowi naturalny filtr, przez który wprowadzane jest powietrze. Zwykle umiejscawia się go pod ziemią na niedużej głębokości (ok. 1m), jednak samego żwiru należy wysypać dużo (zwykle zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).