Własnoręcznie robione meble to nie problem! Starczą chęci i czas wolny, lecz pamiętaj także o bezpieczeństwie

Dawniej meble produkowało się tylko z drzew, a rzemieślnicy byli autentycznymi artystami. Dziś, także można kupić prawdziwe, ciężkie meble drewniane albo antyki, które są dość kosztowne. Rozwój technologii, a także wzrost poziomu wiedzy ekologicznej spowodowało przemiany w sposobie produkowania mebli, które dzisiaj w prawie całkowitym stopniu produkuje się przy użyciu płyt stolarskich.

Płyty stolarskie wytwarzane są z kawałków z trzonu drewna litego, najczęściej z sosny, lecz można nabyć płyty z pozostałych drzew także.

stolarka

Autor: Bill Benzon
Źródło: http://www.flickr.com

Płyty są oklejone z dwóch lub jednej strony organiczną okleiną. Ich końcowe wykończenie jest bardzo wysokiej jakości i zwykle nie potrzeba od stolarza więcej pracy niż wygładzenie i dopracowanie według swojego projektu. Płytę najczęściej pokrywa się preferowanym tworzywem – okleiną lub maluje.

Jeśli chcesz zrobić jakiś mebel osobiście, pamiętaj, aby dobrać odpowiedni typ płyty. płyty stolarskie) są najczęściej średniej gęstości, a więc można się zetknąć z określeniem MDF. Są płyty suchotrwałe, a więc przeznaczone do suchych pomieszczeń, gdzie nie będą narażone na wilgoć, dodatkowo są płyty wodoodporne, zaimpregnowane odpowiednimi środkami chroniącymi przed wchłanianiem wilgoci – z nich można zrobić mebel ogrodowy lub łazienki.

Płyty – http://www.infinitex.pl/plyty-wermikulitowe/ – stolarskie używane są w całym przemyśle meblarskim, oczywiście do konstrukcji mebli. W branży budowlanej wykorzystywane przy stolarce drzwiowej oraz jako cienka ściana działowa. W sektorze transportu często wykorzystywana jako boczne ścianki naczep. Jednak niewątpliwie pierwsze skrzypce gra w sektorze meblarskim.

Chciałbyś zrobić samemu garderobę wnękową, albo szafki kuchenne? Nic prostszego. W sklepach z artykułami budowlanymi bez problemu możesz zaopatrzyć się w płyty stolarskie – surowe albo już pokryte okleiną lub laminatem. W dodatku zaopatrz się we wszelkie potrzebne części do Twoich mebli, jak zawiasy, uchwyty oraz inne. W znacznej większości sklepów budowlanych można płyty docinać do pożądanego wymiaru, ale najwygodniej jest zorganizować sobie dobre narzędzia (zobacz globus narzędzia) (wyrzynarki, piły i inne), dzięki którym będziesz w stanie docinać płyty u siebie na miejscu. Płyty stolarskie są gęste i twarde, ale przyjemne w obróbce, więc z wysokiej jakości narzędziami nie będzie się miało żadnych kłopotów.

Mimo, że bawienie się w stolarza jest na pewno interesujące, bezwzględnie pamiętaj o zabezpieczeniu zdrowia swojego i pozostałych. Używaj odpowiednich zabezpieczeń oczu, głowy i rąk. Nigdy nie pozostawiaj sprzętu bez nadzoru w zasięgu dzieci. Dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami, zanim przystąpimy do pracy, dzięki czemu na pewno unikniemy niebezpiecznych sytuacji.