Czym jest fotowoltaika i jakie może być jej wykorzystanie

Pojęcie fotowoltaiki brzmi dla większości z nas dość zagadkowo. Kojarzy się nam z kategoriami związanymi z ekologią i panelami słonecznymi i to właśnie z nimi dosyć powszechnie się ją myli.

Niesłusznie, ponieważ stosowana jest do innych celów, a spektrum jej zastosowań jest dosyć spore.
W jaki sposób to działa
Fotowoltaika jest to system wytwarzania prądu, który jest wykorzystywany w domach lub w mieście. W Polsce wiele miast stosuje technologię, którą jest fotowoltaika Szczecin (najlepsze rozwiązania fotowoltaiczne w Szczecinie) jest jednym z wielu przykładów. Wytłumaczenie w jaki sposób działa fotoogniwo nie jest najprostsze. W pierwszej kolejności, należy wiedzieć, iż tego typu fotoogniwo składa się z dwóch rodzajów półprzewodników, które ułożone są w odpowiedni sposób na specjalnych płytkach. Te płytki ułożone są blisko siebie oraz posiadają przeciwne ładunki. Gdy promienie słoneczne padają na nie, ładunki przeskakują pomiędzy płytkami i w ten sposób dochodzi do wyprodukowania energii elektrycznej.
Gdzie znajduje zastosowanie fotowoltaika
tłumacz

Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Izolacja podłogi
tablica ledowa

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu technologia znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu prądu w warunkach, gdzie poprowadzenie sieci jest nie do końca możliwe lub zwyczajnie nieopłacalne. W niektórych przypadkach największe uzasadnienie ma właśnie fotowoltaika Szczecin oraz inne polskie miasta stosują tę technologię przy sygnalizacji świetlnej lub też w systemach awaryjnego zasilania. Najczęściej tego typu panele spotykane są także na parkomatach, tablicach z ogłoszeniami a także w aparatach telefonicznych na autostradach.

Na zastosowanie takiej technologii może zdecydować się również każdy z nas, aby produkować prąd na domowe potrzeby. Ten system działa wtedy jako niezależna przydomowa elektrownia.