Najważniejsze parametry kominów technicznych, sposoby ich budowy i wykorzystanie w zakładach przemysłowych.

Większość osób na pewno nie raz w życiu miała okazję zobaczyć ogromne kominy gdzieś przy fabrykach, nad którymi się unosiły gęste kłęby dymu. Kominy takie można zobaczyć w wielu miejscach, zwłaszcza na przemysłowych terenach, przy fabrykach czy elektrociepłowniach.

Fabryka

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne mają szerokie doły, są pękate i raczej niskie, takie są przeważnie wykorzystywane w charakterze chłodnic.

Opracowaliśmy tekst o podobnej treści. Umieściliśmy go na następnej stronie. Wejdź zatem w ten link i dowiedz się szczegółów z tym związanych.

Z kolei inne wznoszą się kilkadziesiąt lub nawet więcej metrów nad ziemią, są wysokie i strzeliste. Niekiedy świecą na nich czerwone światełka, mające za zadanie informować załogi samolotów o tym, że taki duży komin jest na ich drodze. Jednak mimo że duża część osób mogła je zobaczyć, to w praktyce mało kto wie, jak dokładnie się je planuje i jak są zbudowane. Ludzie będą tylko dostrzegać wystającą nad powierzchnię ich część i wylatujący dym, lecz tego co znajduje się wewnątrz komina, jego podstawy i instalacji doprowadzającej już nie. A w rzeczywistości ta widoczna część to tylko jeden z kilku elementów kompleksowej instalacji kominowej do odprowadzania spalin.

Te największe kominy są znane niejednej osobie, lecz w rzeczywistości różnych małych i dużych kominów jest bardzo dużo. Tak naprawdę ich podstawowym zadaniem jest wypuszczanie spalin, dymu lub powietrza do atmosfery. Czasami wykorzystywane są przy wietrzeniu i wentylacji dużych pomieszczeń oraz hal, a ich podstawowe wykorzystanie będzie w przemyśle metalurgicznym, hutniczym i energetycznym. Kominy przemysłowe mogą mieć niezwykle zróżnicowaną budowę, zależnie od wysokości i przeznaczenia mogą mieć jeden lub oknar internorm więcej roboczych przewodów kominowych. Mocno zróżnicowane są również materiały, z jakich są zbudowane. Do niedawna najpopularniejsze były kominy wykonane z ceramiki i żelbetonu, lecz coraz częściej projektuje i realizuje się obiekty zrobione ze stali czy sztucznego tworzywa. Bardzo istotnym etapem realizacji kominów jest jego projekt – to na tym etapie liczy się wszystkie niezbędne wymiary, czyli wysokość i przekrój. Komin powinien być tak zaprojektowany, aby mógł odprowadzić wszystkie spaliny, a równocześnie dostarczał konieczne do dobrego spalania powietrze.