Z jakiego powodu czyste powietrze jest tak istotne w niektórych procesach przemysłowych, podstawowe zastosowanie filtrów.

Większości osób powietrze które nas otacza wydaje się zupełnie czyste. Jednak jest zupełnie inaczej, w powietrzu znaleźć można ogromną ilość najróżniejszych cząstek pyłu, kurzu i inne zanieczyszczenia. Wszyscy wdychamy takie powietrze, podobnie jak korzystają z niego rozmaite urządzenia i maszyny. I o ile w przypadku naszych organizmów powietrze jest filtrowane zanim przedostanie się do płuc, tak samo musi być z maszynami i urządzeniami wykorzystującymi powietrze do swojego działania. Najlepszym przykładem są tu samochodowe silniki.

Do swojego działania potrzebują one powietrza z atmosfery, to właśnie przy jego udziale paliwo jest palone i zamienia się na mechaniczną energię. Jednak tłoczenie nieoczyszczonego powietrza bezpośrednio do komory silnika spowodowałoby jego szybkie uszkodzenie, z powodu różnych mniejszych i większych pyłów – zerknij na . Dlatego też w silnikach stosuje się odpowiedni filtr mann, jaki ma za zadanie oczyścić powietrze > sprawdź o oczyszczaczach tutaj przed dostarczeniem go do komory silnikowej. Ponieważ filtry po pewnym okresie pracy mogą zostać zapchane i przestają czyścić powietrze (www.aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-fujitsu), to konieczna będzie ich systematyczna wymiana.

filtr

Autor: iowfilter.com
Źródło: iowfilter.com

Kolejnym wykorzystaniem powietrza są najróżniejsze systemy wentylacji i klimatyzacji. Tu również wymagane jest przypilnowanie tego, aby powietrze było odpowiednio czyste. Tyle że nie będzie tutaj chodzić o możliwość uszkodzenia sprzętów, a raczej o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom – czytaj więcej na temat Iow Trade. Wentylatory bardzo często stosowane są w różnego rodzaju magazynach, fabrykach i halach przemysłowych, w których często pojawiają się różnego najróżniejsze szkodliwe opary czy pyły.

I w takim przypadku niezbędne jest oczyszczenie takiego powietrza, tak aby pracownicy mogli pracować z bezpieczny sposób. Doskonale w takich zastosowaniach będą się sprawdzać maty filtracyjne. Produkuje się je w wielu przypadkach z włókna szklanego, które ma dobre właściwości pochłaniając większość pyłów czy krople rozpylonej farby. Z filtracyjnych mat w wielu przypadkach korzystają właściciele lakierni samochodowych, a także ślusarze oraz stolarze.