Place zabaw na tartanach i nie tylko, czyli bezpieczeństwo nawierzchni dla dzieciaków nade wszystko

Jeszcze kilkanaście lat temu na wielu miejscach zabaw dla dzieci przeważały wykończenia z betonu. Przez grube płyty z betonu niejedno dziecko zdzierało sobie kolano, czy zaliczyło przysłowiową „glebę”. Aktualnie młodzi szaleją już w zdecydowanie bardziej przyjaznych warunkach.

Nawierzchnie – (nawierzchnie na place zabaw) na place zabaw to obecnie przeważnie syntetyczne mieszanki, a więc z materiałów, które przepuszczają wodę (oczywiście przy normalnych opadach – pokaźna ulewa zostawi kałuże), i które są używane do produkowania nowych placów zabaw oraz funkcjonalnych boisk szkolnych, jak szczególnie znane i dyskutowane orliki. Nawierzchnie wylewane składają się z dwóch niezbędnych składników: żywic poliuretanowych i odpowiedniego kauczuku. Dla większości z nas to zupełna abstrakcja. Ale jeśli usłyszymy słowo „tartan”, wątpliwości same się rozwieją. Miękka, wytrzymała, a nade wszystko praktyczna – o możliwościach i zaletach tartanowej nawierzchni swoje wiedzą zwłaszcza czynni użytkownicy boisk. Tartanowe przyspieszenie datować możemy na ostatnie lata – to daleko idąca przebudowa postsocjalistycznych betonowisk, placów zabaw i boisk sportowych.

Nawierzchnie sportowe, tor

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wcześniejsze wyposażenia, o ile o takich można dyskutować, ograniczały się do stalowych konstrukcji. Były one rzeczywiście nie do „zajechania” przez dzieciaków i sportowców, jednak powodowały wiele wypadków. A po latach wyglądają raczej obskurnie. Dzisiejsze nawierzchnie boisk sportowych to kilka warstw, w których asfalt – kiedyś nawierzchni materiał – jest schowany pod miękkimi warstwami. Pod warstwą użytkową tartany mają inne „zmiękczenie”, w postaci warstwy elastycznej. Grubość ich obu waha się w okolicach półtora centymetra. Kluczowym komponentem obu warstw jest klej d4 poliuretanowy.

W mieszance z granulatami o stosownych właściwościach (inne są do warstwy użytkowej, jeszcze inne do elastycznej) stanowi on o jakości i bezpieczeństwie do nawierzchni, przede wszystkim placów zabaw. Gruba płyta betonowa lokowana jest dopiero pod przytoczonymi dwiema elastycznymi matami.

Gotowe nawierzchnie wystarczy wysmarować kilka razy impregnatem i wymalować odpowiednie linie. Ostatnie zadanie dotyczy boisk uniwersalnych – na placach zabaw nie są one tak istotne. Tamtejsze nawierzchnie mają poprawki na inne atrakcje – huśtawki, koniki itp.

Categories: Rola budowlańca