Instalacja wodno-kanalizacyjna – z jakiego typu tworzyw?

Instalacja wodno-kanalizacyjna może być przygotowana z rozmaitych materiałów, a każde dane rozwiązanie różni się nieco od pozostałych. Najważniejszą kwestią jest bez wątpienia dbałość, aby była ona zrobiona starannie i zgodnie z przeznaczeniem.

Podstawowe kwestie
Każda firma, która zajmuje się się przygotowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej może mieć własne preferencje pod kątem wyboru materiału i nie ma w tym nic dziwnego – w końcu najlepiej jest pracować z wykorzystaniem tych surowców, które dobrze się zna. W sytuacji, gdy postanawiamy, że w naszym domu instalacja ma być zrobiona z innych materiałów niż te przewidziane w projekcie, trzeba pamiętać o przeliczeniu średnicy przewodów na równoważne. Dzięki temu średnice wewnętrzne nie ulegną zmianie, pomimo że modyfikacji ulegną parametry zewnętrzne. Warto również kupować rurki od wybranego producenta, żeby mieć pewność, że będą one do siebie pasowały.

Zainteresował Cię opublikowany w tym miejscu problem? Jeżeli tak, to oprócz tego kliknij ten link – więcej przeczytasz tu (https://www.lapppoland.lappgroup.com/).

Jeśli więc wybierzemy rurki firmy Yuken , nie należy sięgać po kształtki Alfogamma i na odwrót. W ten sposób unikniemy kłopotów z dobraniem konkretnych elementów instalacji.

rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1
Miedź czy też PVC?
Często o wyborze tworzyw decyduje ich cena. Na przykład, decydując się na instalację z tworzywa sztucznego całkowity jej koszt podnosi cena kształtek, zaś w przypadku instalacji miedzianej więcej wydamy na wykonawstwo. Co wybrać? Wspomniana już miedź jest nierzadko stosowana jako surowiec instalacji wody ciepłej, jak i zimnej, jednakże jest ona mało wytrzymała na rdzewienie.

Zainteresował Cię nasz tekst? Wystarczy wejść w podany link i można zobaczyć tu inne nasze posty. Sądzimy, że również zyskają Twoją aprobatę.

Tego typu problemu unikniemy wybierając instalację z użyciem tworzywa sztucznego, które zależnie od rodzajów może zarówno posłużyć w instalacji wody ciepłej, jak i zimnej. Warto jednak pamiętać, żeby składać je w odpowiednich warunkach, ponieważ w obniżonej temperaturze rury wyprodukowane z PVC pozostają kruche.

O czym pamiętać?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na instalację z miedzi czy też z tworzywa sztucznego, trzeba zadbać, by poszczególne elementy wyprodukowane były z jak najlepszej jakości materiałów doświadczonych firm, jak np. Alfogamma czy też Yuken – czytaj w tym temacie. Ponadto warto poszukać fachowców, którzy mają niezbędne doświadczenie w realizowaniu instalacji z konkretnych materiałów.