Przegląd podstawowych urządzeń oraz instalacji stosowanych do zagwarantowania ciepła i wilgotności w domach.

Dawniej gdy domy ogrzewało się przy pomocy pieców, sprawa była prosta. Jak się w tym piecu zapaliło, to było ciepło, a jeżeli nie, to panował spory chłód. Dzisiaj sytuacja zupełnie inaczej się przedstawia, w obszarze dostarczania ciepła w domach i mieszkaniach nastąpił bardzo duży postęp. Nadal w większości nowo stawianych budynków montuje się klasyczne układy z centralnym ogrzewaniem, ale dość często są one uzupełniane o dodatkowe systemy lub wręcz nimi zastępowane.

Przykładowo bardzo popularne obecnie się (odwiedź stronę) staje ogrzewanie przy pomocy kominków. Taki kominek przeważnie umieszcza się w salonie, ale wytworzone przez niego ciepło skierować później można układem rur do pozostałych pomieszczeń, jakie ogrzewa się w ten sposób. Jeżeli ktoś nie chce się bawić w codzienne palenie, noszenie drzewa i sprzątanie po tym, to może się na przykład zdecydować na kominek elektryczny. Instaluje się go w takiej samej obudowie, co klasyczne kominki, lecz w miejscu rusztu posiada wkład z wydajną grzałką.

nawilżacz powietrza

Źródło: http://www.airnaturel.pl

Coraz bardziej popularnym wyjściem, jakie jest obecnie stosowane w domach i mieszkaniach, jest klimatyzacja. O jej zaletach latem nikogo chyba nie trzeba, jednak wielu ludzi nie ma świadomości tego, że takie urządzenia doskonale sprawdzają się również w zimie. Większości z nas klimatyzacja (aleklima.pl/klimatyzatory/lg/klimatyzatory-nascienne-lg) będzie się kojarzyć z chłodzeniem pomieszczeń, kiedy na zewnątrz są wysokie temperatury.

W zimie układy te działają w przeciwną stronę, to znaczy mogą ogrzać wnętrze, i warto o takiej możliwości pamiętać. Plusem ogrzewania w ten sposób jest czas reakcji, praktycznie od chwili włączenia otrzymuje się ciepłe powietrze, a oprócz tego niskie zużycie energii. Układy klimatyzacji spełniają jeszcze jedną istotną rolę, a mianowicie osuszają powietrze ze zbyt dużej ilości wilgoci. Latem jest to bardzo przydatna funkcja, za to zimą, gdy powietrze jest suche, to może się przydać następne urządzenie, czyli nawilżacz powietrza. Za jego pomocą można zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, co jest bardzo ważne dla zdrowia.