W jakim celu wdraża się badania twardości budynku?

Budynek, czy to mieszkalny, czy komercyjny, musi spełniać sprecyzowane wymogi bezpieczeństwa. W sytuacji, kiedy pojawią się zauważalne uszkodzenia budynku, albo gdy zamierzamy go rozbudować, trzeba podjąć pewne działania, narzucane przez przepisy prawa budowlanego.

budynek

Autor: booledozer
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli ktoś kiedyś zastanawiał się, w jakim celu wykonywana jest ocena stanu technicznego budynku, to odpowiedź jest prosta, a zarazem skomplikowana – rzecz w tym, aby przy wsparciu specjalisty upewnić się, iż użytkowanie nieruchomości w żaden sposób nie stwarza zagrożenia dla przebywających w niej osób. Ocena może przyjąć jedną z dwóch postaci. W wersji prostszej i mniej precyzyjnej jest to opinia techniczna. Przy jej tworzeniu, ekspert opiera się na wstępnych oględzinach budynku oraz dostępnej dokumentacji, ze szczególnym uwzględnieniem projektu budowlanego. W przypadku ekspertyzy mamy do czynienia z bardziej szczegółową analizą, obejmującą badanie stanu poszczególnych części konstrukcyjnych. W przypadku ekspertyzy nie powinny nas zaskoczyć nawet tak specjalistyczne badania, jak badania twardości użytych materiałów, albo kalkulacje nośności i inne -> odwiedź stronę.

Opinia techniczna to taka ocena stanu technicznego budynku, która ma za zadanie opisać spodziewany stan techniczny budynku, czyli taki, jaki powinien on być, przy zastrzeżeniu, że projekt został zrealizowany zgodnie z wszelkimi zaleceniami. Ekspertyza jest wymagana przez prawo budowlane szczególnie w sytuacji, kiedy planujemy zrealizować rozbudowę nieruchomości, lub kiedy zamierzamy zmienić jej zasady użytkowania. Zarówno jeden, jak i drugi sposób badania budynku może zrealizować wyłącznie osoba mająca wymagane uprawnienia budowlane.

zbrojenie

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Żeby jednak przeprowadzać badania twardości (), albo obliczenia nośności, należy być ekspertem wyższego szczebla. Taka usługa będzie droższa, jednak jej realizacja da nam szczegółowy obraz stanu nieruchomości i pozwoli podjąć odpowiedzialne decyzje co do jej dalszych losów. Prawidłowo przeprowadzane oceny mogą zapobiec wielu nieszczęściom oraz umożliwiają ograniczenie kosztów remontu – jeśli uszkodzenia zostaną wykryte stosunkowo szybko.

Jeśli po przeanalizowaniu tego tekstu będziesz pragnął poszerzyć dane na omawiany temat, to pomocne omówienie (https://zawiesiawroclaw.pl/category/haki) niesamowicie Ci pomoże – kliknij i zobacz!

Jeśli mamy wątpliwości, czy pęknięcie na ścianie to jedynie efekt starzenia się materiałów budowlanych, czy uszkodzenie konstrukcji budynku, dla własnego zdrowia psychicznego warto skorzystać z oceny, przygotowanej przez eksperta.