Możliwości cięcia tworzyw

W warsztatach przemysłowych przebiega wiele procedur wiodących do otrzymania gotowego produktu.

W zakładach wytwarzających części do odrzutowców, aut jednym z surowców jest płaskowniki stalowe (bezpłatny dostęp) nierdzewna BTH. Przez to, że jest wytrzymała na rdzę stosowana jest także w sektorze żywieniowym w sprzętach, które bezpośrednio stykają się z pożywieniem, w sektorze chemicznym używa się inconel do kontaktu z kwasami. Oprócz wytrzymałości na rdzę stal – witryna internetowa – charakteryzuje się srebrzystą barwą i połyskiem. Swoje właściwości nabywa dzięki dodatkom stopów. Chrom chroni stal nierdzewną na oddziaływanie wysokich temperatur, a nikiel na kwaśne środowisko i poprawia sprężystość, posiada pożądane właściwości upraszczające proces spawania.

blacha ryflowana wysokiej jakości

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com

Molibden zapewnia odporność na wpływ małych temperatur. Do krojenia materiałów w zakładach wykorzystywanych jest parę metod, jedną z nich stanowi cięcie wodą. Polega na cięciu surowców przy pomocy niesłychanie mocnego snopa wody pod olbrzymim ciśnieniem. Można kroić samą wodą ewentualnie z domieszką piasku. Pierwszy sposób wykorzystywany jest do krojenia materiałów delikatnych np. kauczuku, pianki, syntetyków. Druga metoda stosowana jest do cięcia metalu, aluminium, glazury dla lepszego efektu krojenia do wody dodaje się specjalną część składową np. piach. Technologia ta stosowana jest praktycznie w każdej branży przemysłu np.: lotniczym, szklarskim, drzewnym.

Atuty wypływające z wykorzystywania tej techniki to wysoka precyzja, możność krojenia twardych materiałów, nie ma potrzeby używania dodatkowej obróbki wykończeniowej, krótki czas wykonania zamówienia.
Innym rozwiązaniem cięcia surowców jest cięcie laserowe. Polega na tym, że wiązka laserowa wiedziona jest przez komputer na materiał poddawany obróbce. Wykorzystanie komputera zezwala na precyzyjne ułożenie za sprawą tego można wycinać, nawet najbardziej złożone elementy. Na dokładność wpływa zjawisko, że zamiast noża wykorzystuje się wiązkę lasera, która w przeciwieństwie do ostrza nie brudzi się i wszelkie kolejne cięcie jest tak samo precyzyjne i brzeg ciętego materiału równa. Cięcie laserowe ma znaczne atuty: nieduży hałas, wielka precyzja, prędkość krojenia, pełna komputeryzacja, oszczędność półproduktu.