Patrole saperskie – po co dokładnie są i czy są one w ogóle na potrzebne?

Jak bardzo dobrze wiemy nasze państwo przeszedł swoje, jeżeli chodzi chociażby o bójki o terytorium. W obecne chwili jest u nas dosyć duży spokój, lecz do tej pory istnieją na terenie Polski pozostałości z wcześniejszych bITew no i to nie tylko te, co znajdziemy w muzeum.

budynki

Autor: Randy McRoberts
Źródło: http://www.flickr.com
Co uczynić, gdy nawet w czasie zwyczajnego wypadu odnajdziemy coś, co strach ruszać? Czy często się takie coś zdarza? W jaki sposób sobie z takim czymś móc poradzić?
patrol saperski

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Odnalezienie różnych pozostałości po dawnych wojnach wbrew wszelkim pozorom nie jest aż tak bardzo rzadkie, jakby się mogło nam wydawać. Tak naprawdę na terenie naszego kraju takich „interwencji” dzieje się średnio od 7 do 8 tysięcy, przy czym mówiąc dokładnie samych przedmiotów w ogólnym podliczeniu wychodzi (również po obliczeniu średniej) – 300-400 tysięcy. osoby upoważnione do zajmowania się takim pozostałościami po wojnach zwykle tworzą prawdziwe oddziały, które to istnieje możliwość określić jako tak nazywany patrol saperski lub trochę w inny sposób – jako patrol (zobacz również patrol saperski) rozminowania. W uzależnieniu od obszaru znalezienia potencjalnie niebezpiecznego sprzętu, należy skontaktować się z odpowiednim działem Obrony Narodowej albo z najbliższym uprawnionym do przyjmowania takiego rodzaju zgłoszeń organem, czyli między innymi: administracją państwową lub samorządową, policją, czy też państwową strażą pożarną, strażą postawioną na granicach i kilkoma innymi, wśród których to odnajdziemy siły zbrojne RP, lasy państwowe, czy po prostu naszą własną straż miejską.

Zgłoszenie takich pozostałości jest o tyle ważne, iż mimo dotychczasowego „uśpienia” danego przedmiotu, tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy ono nie wybuchnie, dlatego właśnie tak ważne bywa jego zabezpieczenie oraz usunięcie z miejsc, szczególnie publicznych.