Do klejenia jakich materiałów służą kleje polimerowe?

Przy różnorodnego rodzaju pracach czy to wytwórczych, czy to naprawczych, wykorzystuje się klej. Mogą się one różnić ze względu na ich zastosowanie czy skład chemiczny.
Jeśli chodzi o podział przez wzgląd na wykorzystanie, występują kleje wykorzystywane do małych prac naprawczych oraz cechują się one szybkim czasem łączenia.

Są one bardzo proste w użytku, ale nie powinno się ich wykorzystywać do wypełniania pustych obszarów między płaszczyznami, które mają być łączone. Występują ponadto kleje służące do łączenia większych oraz równych płaszczyzn. Ich czas łączenia jest zazwyczaj nieco dłuższy niż w wypadku tych, których przeznaczeniem jest kejenie małych powierzchni. Występują ponadto kleje montażowe, zatem np. pianki bądź masy montażowe. Przy ich użyciu można również kleić powierzchnie porowate. Należą do nich np. kamienie czy też beton. Za pomocą tego typu klejów można by także wypełniać puste luki w klejonych przedmiotach. Występują również kleje, które określać można jako uniwersalne. Mogą być one wykorzystywane do klejenia różnorodnego rodzaju materiałów. Inne z kolei są przeznaczone konkretnie do np. drewna czy też plastiku.

klimatyzator

Autor: talk2stu
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli pragniemy wprowadzić rozdział klejów ze względu na skład chemiczny, należy powiedzieć o klejach cyjanoakrylowych. Wykorzystuje się je do wykonywania różnorodnych napraw, gdyż cechują się one niezwykle krótkim czasem schnięcia. Do odmiennej grupy można zaliczyć prawie bezwonne kleje dyspersyjne. Stosuje się je przeważnie do klejenia drewna. Do naprawiania różnych przedmiotów służą także kleje neoprenowe.

Co poniektóre z nich mogą rozpuszczać plastik. Do łączenia np. plastiku stosowane są również dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco łatwiejszą w wykorzystywaniu odmianą są kleje polimerowe.