Jak można podzielić kruszywa mineralne i jakie będzie ich podstawowe zastosowanie w budownictwie.

Jednym z ważniejszych budowlanych materiałów stał się beton, powiedzieć wręcz można, że bez betonu nie mogłoby istnieć nowoczesne budownictwo. Wykorzystując właściwości betonu da się stawiać wiadukty, mosty i najwyższe budynki, znalazł on również przeznaczenie jako wytrzymała nawierzchnia dróg. Tradycyjny beton składa się z trzech podstawowych elementów, to znaczy cementu, wody i kruszywa.

kruszywa

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Cement to uzyskane przez wypalanie wapienia spoiwo, po dodaniu do niego zwykłej zachodzą w nim reakcje chemiczne powodujące twardnienie. Jednak sam cement byłby zbyt kruchy, i z tego też powodu będzie potrzebny trzeci składnik, to znaczy kruszywo. Jedynie dodanie kruszywa powoduje, że beton (szerzej na stronie http://www.eogniwa.pl/kategoria/zawiesia-do-kregow-betonowych) robi się odpowiednio twardy i ma odpowiednie parametry. Odmian betonu jest ogromnie dużo, zależnie od zastosowanego rodzaju cementu i kruszyw otrzymuje się poszczególne jego rodzaje. Niektóre odmiany betonu mają większą niż pozostałe wytrzymałość mechaniczną, a inne można używać pod wodą – wszystko będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju składników się użyje w czasie produkcji.

Kruszywa budowlane, stosowane do produkcji betonów, dzielą się ze względu na rodzaj skały i rozmiar. Drobne kruszywa, mające średnicę ziaren do czterech milimetrów, to najczęściej piasek, jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Lecz użycie samego piasku w betonie nie pozwoliłoby na otrzymanie odpowiedniej wytrzymałości, więc w typowych betonach stosowane są kruszywa średnie, o średnicy do sześćdziesięciu milimetrów.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeżeli tak, to czytaj na stronie (http://prototypownia.com.pl/pl/oferta/synchronizacja/42-synchronizacja-agregatow-pradotworczych-2) o podobnej dziedzinie na kolejnej witrynie – znajdziesz ją w linku poniżej.

/J]

kruszywa

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Zaliczają się do nich różnego rodzaju żwiry i grysy, często występujące pod postacią mieszanin z kruszyw naturalnych i otoczaków. W niektórych zastosowaniach stosuje się kruszywa łamane, powstają one w wyniku pokruszenia litej skały na właściwą grubość za pomocą specjalnych maszyn. W typowych zastosowaniach przeważnie używany jest beton zrobiony ze żwiru i keramzytu, jego parametry są zupełnie wystarczające. Jeżeli jednak potrzebne będą odmienne właściwości, przykładowo większa wytrzymałość na ściskanie, to niezbędne będzie użycie innego rodzaju materiałów, nasze rekomendacje pozostałe informacje na stronie .

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,