Czym napompować opony: powietrzem czy może azotem? Dowiedz się więcej na ten temat z tego artykułu.

Jeszcze do niedawna materia pompowania opon była jednoznaczna. Nikt nawet się nie zastanawiał, czy koła można wypełnić innym związkiem chemicznym niż powietrze. Jednakże od kilku lat, coraz nagminniej możesz spotkać się z pompowaniem kół azotem.

zyski

Autor: Andrew Fysh
Źródło: http://www.flickr.com

schody drewniane

Autor: Philipp Abel
Źródło: http://www.flickr.com
grill

Źródło: grow-mat.pl
Od paru lat jest to temat kontrowersyjny, nierzadko podważający zasadność napełniania tymże pierwiastkiem ogumienia w zwyczajnych autach osobowych. Kierowcy zastanawiają się, czy to nie jest kolejny wynalazek tylko po to, by zedrzeć z klienta pieniążki. Wszak dotąd używano tylko zwyczajnego powietrza a nikomu to nie przeszkadzało pełna oferta na stronie. Otóż okazuje się, że taki zabieg ma wiele korzystnych dla ogumienia plusów. Zwykłe powietrze, jakim pompujemy opony wchodzi z oponą w reakcję, co powoduje jej szybsze starzenie. Używając standardowego kompresora, bez trudu możesz wpompować do środka gumy pozostałości oleju, wilgotność bądź inne zanieczyszczenia. Wpływają one także na żywotność opony. Inną zaletą jest fakt, że koła poliuretanowe napompowane azotem podtrzymują właściwe ciśnienie do 3 razy dłużej niż te ze zwykłym powietrzem. Nie musimy chyba przypominać, iż właściwe ciśnienie w oponie zwiększa jej żywotność oraz minimalizuje zużycie benzyny. Prezentowana nowość ma jednak duże wady. Tą najogromniejszą będzie cena. Serwisy automobilowe za takową usługę życzą sobie ok. 20 zł, a jak każdy wie, pompowanie zwykłym powietrzem nic nas nie kosztuje. Wypełnianie opon jest to wyjście, które powiększy mobilność Twojego samochodu. Przestój wywołany stratą ciśnienia to dawne czasy sprawdź informacje na tej stronie.

Jak sądzisz? Czy omawiany wątek jest interesujący? Jeśli tak, to w odniesieniu do publikowanego problemu poznaj szczegóły tutaj.

Opona wypełniona elastomerem zachowuje wszelkie parametry a także właściwości opony pneumatycznej, bo dwu składnik ustawiany jest w takich samych stosunkach jak rekomendowane ciśnienie w oponie.

Ogumienie przeznaczane do napełnienia pracuje nie tylko na wysypiskach śmieci i w recyklingu, lecz często w rolnictwie jak też przy pracach powiązanych z utrzymaniem miejskich terenów np. utrzymują nawierzchnie parkowe (koszenie muraw).