Co znaczą różne kolory na etykietach pasów mocujących?

Do przewożenia mnóstwa różnorodnych ładunków często stosuje się specjalne pasy. Pozwalają one na pomocnicze zamocowanie ładunku i są często wykorzystywane przykładowo w branży transportowej.

Pasy te w dużym stopniu mogą mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa nie jedynie samego ładunku, lecz również będących w jego pobliżu ludzi.
Przy zakupie takich pasów należy zwrócić uwagę nie wyłącznie na ich przykładowo szerokość czy rodzaj zapięcia, ale również na odcień etykiety. W taki sposób zdefiniowane jest to, jaką dany pas ma wytrzymałość i do mocowania których ładunków został zaprojektowany.

Ciekawe dane na opisywany temat poczytaj także (https://www.eogniwa.pl/pl/c/Zawiesie-lancuchowe-4-ciegnowe/29) tutaj. Jest w tamtym miejscu dużo interesujących danych, które będą niesamowicie wciągające.

Przykładowo, jeśli pasy mocujące będą oznaczone na niebiesko, będzie to znaczyć, że są one stworzone z takiego materiału jak PES, zatem poliester i można by ich używać w temperaturach od -40 do +100 °C. Jego znaczącą cechą jest to, że jest on odporny na oddziaływanie kwasów mineralnych, ale nie wykazuje działania ługów, a zatem roztworów zasad nieorganicznych. Kolor zielony natomiast oznacza, że taki pas jest wykonany z poliamidu (PA).

Czy zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to idź dalej centralny odkurzacz i przeglądnij tam następne zajmujące wpisy. Nie zwlekaj!

Zakres temperatur, w których mógłby on pracować jest taki sam, (-4-100°C), lecz ma wytrzymałość na działanie ługów, (jednak nie na oddziaływanie kwasów mineralnych).

licznik

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Pasy mocujące oznaczone kolorem brązowym są wykonane z polipropylenu (PP) i mogą być używane w temperaturach od -40°C do +80°C. Jest on wyłącznie w niewielkim stopniu nieodporny na oddziaływanie kwasów oraz ługów. Podczas wybierania pasa można kierować się nie zaledwie odcieniem etykiety, ale i samego pasa.

Dla przykładu pomarańczowy pas o szerokości 25mm jest najlepszy, jeśli chcemy chronić ładunki o wadze do 07 t, natomiast zielony pas o szerokości 35mm to dobry wybór w przypadku zamocowania rzeczy o masie 1t.