Który węgiel okaże się najlepszy do ogrzania budynku?

Dzisiaj istnieją domy ogrzewane gazem lub posiadające centralne ogrzewanie na węgiel. Jest to bardzo popularny sposób ogrzewania, choć coraz częściej napotyka się ogrzewanie gazowe. W odróżnieniu od opału, gazu kupować nie trzeba.

projektowanie

Autor: Klara Kopf
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkownicy centralnego ogrzewania, poszukują najtańszego węgla. Mała opłata za tonę opału nie musi znaczyć, że zakupiliśmy dobry węgiel. Jest wiadome, że każdy chciałby kupić za niewielkie pieniądze jak największą ilość ciepła. Dlatego też warto zwrócić uwagę na stosunek kosztu do opałowej wartości węgla. Nie warto nabywać opału taniego, gdyż tylko z pozoru może się wydawać, że wyszło taniej.

Jeśli zainteresowała Cię prezentowana kwestia, bez wahania sprawdź ten link – to źródło z pewnością również będzie warte Twojego zainteresowania!

Najważniejsze jest, aby węgiel był kaloryczny. Wówczas daje najwięcej ciepła.

Zaabsorbowała Cię opisywana w tym artykule problematyka? W takim przypadku kliknij ten link oraz zobacz jeszcze więcej szczegółów w treści.

Węgiel wysokokaloryczny świetnie sprawdzi się w zimne dni, natomiast, kiedy na dworze jest w miarę ciepło, to opał nie zostanie do końca wykorzystany, a poza tym daje wiele sadzy i dymu. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet, gdy na zewnątrz jest ciepło. Najlepiej jest używać słabszego węgla lub drewna w dni cieplejsze, a mocniejszego w dni chłodniejsze.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje węgla: kamienny i brunatny. Węgiel kamienny jest zazwyczaj stosowany do ogrzewania. Jest czarny i twardy. Węgiel brunatny z kolei, jak sama nazwa sugeruje, jest koloru brązowawego oraz jest o wiele mniej wartościowy jako opał, niż węgiel kamienny. Taki węgiel jest stosowany w przemysłowej energetyce, ale jest także kupowany przez zwyczajnych ludzi z uwagi na niewielką cenę. Najwłaściwiej jednak jako opał wybrać węgiel kamienny. Zakupując węgiel brunatny trzeba brać pod uwagę jego marną wartość opałową oraz dużą ilość popiołu. Węgiel kamienny można podzielić na typy. Odróżniają się one cechami i kulturą spalania.

Czasem można dostać węgiel, który czysto się pali oraz bez najmniejszych problemów. Drugim jednak razem można by trafić na coś, co kopci oraz wyjątkowo brudzi piec. Jest to znak, że masz do czynienia z dwoma różnymi typami węgla.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , , , ,